Z čeho, nebo jak, vzniklo rčení „dělat medvědáře“?

Doplňuji:
Podle mě je nejblíže ocko.

Nejlepší odpověď
annas

Dnes stále masopustní zvyk. Průvod, v němž jde medvědář s medvědem, symbolem probuzení se přírody ze zimního spánku.

Dříve existovalo povolání medvědář. V současnosti ještě někde v cirkusech. Mezi laickou veřejnost se přivede medvěd a vyberou se peníze. Dříve se i s medvědy zápasilo.

Dělat medvědáře – dnes se občas používá ve významu nabízet něco za peníze, předvádět …

Známé dílko: Kubula a Kuba Kubikula.

Další odpovědi
anonym

Jůůů.
Tak já to znám ještě z práce v kapku jiném významu (přeneseném): Nový zaměstnanec chodil od kanceláře ke kanceláři (od pracoviščtě k pracovišti) jako „medvěd“ a byl všem představován. Ten, kdo jej doprovázel (většinou nastávající nadřízený), byl tím pádem „medvědář“ (čili ten, kdo vodí medvěda).
Zlaté časy…

anonym

Z medvědáře, který vedl medvěda. Znaména to mít někoho ochočeného, vycvičeného, vést jej.

anonym

Proč se ptáš,když tě nezajímá pregnantní odpověď?Podle tebe je správná odpověď taková,která ti konvenuje bez ohledu na fakta.Netvrdím,že očko je mimo,ale její odpověď je jaksi odvozená od původního významu…Na tenhle server je té Annas škoda…

annas

Ad Bohemica, děkuji. Nemá smysl vsvětlovat, že nejdříve byl původní význam úsloví a pak mohl vzniknout odvozený.

Už z reakce tazatele je vidět, že neměl zájem dovědět se původ tohoto úsloví. Věří tomu, co si přeje, aby bylo pravda…

Stačí mluvit pravdu, aby ti stejně nikdo neuvěřil … pravil klasik…

annas

Náhodou jsem opět narazila na tento dotaz. Opakuji, že tazatele nezajímal původ vzniku, jinak by nemohl souhlasit s vysvětlením ocko. Jeho věc … . Třeba historie původu poslouží někomu dalšímu…

Představování zaměstnance v tom smyslu, jak uvádí ocko, neodpovídá skutečnosti.

Našla jsem spojení ve slovníku, ale nikoliv dělat medvědáře, ale vodit medvěda = představovat kolegům nového zaměstnance . Přece je důležitější pracovník, tedy „medvěd“, nikoliv medvědář …

Navíc první přenesený význam vznikl v r. 1934 z německého Bär = medvěd, v argotickém významu pokladna, trezor – v asociaci je představ síly a mohutnosti.

Ověřeno ve Slovníku nespisovné češtiny.

Otázka je o voze, odpověď o koze … Ale tak už to tady na Odpovědích často bývá …

anonym

Ty jsi v nějakém fan klubu annas? Bohužel odpověděla zcela mimo mísu.