pasta

z čeho je žito ?

z čeho je obilí žito ?
Doplňuji:
a co je být jako žito

Nejlepší odpověď
dudu

Žito [žito seté, Secale cereale]

Žito (Secale), známý druh obilí; mívá stéblo 4—6' vysoké. V klasech žita tvoří se časem tak zvaný námel, jenž jest jedovatý.

Z mouky žitné připravuje se nejlepší chléb, jenž nejdéle vydrží svěží a zachová čerstvou chuť.

Seje se co ozim nebo letní žito; toto uzraje o čtrnáct dní později, vydá také méně zrna i také sláma jest chatrnější.

Od časů pradávných připravuje se ze žita kořalka; nyní se pálí nejvíce z bramborů.

Kořalka a líh nedávají se u nás co léky uvnitř, spíše ještě zevně, zvláště v případech, kdežto má zima býti způsobena, a tak svraskování kůže docíleno; při krvácení, by krev se sesedla; k oživení částí ochablých, též k omývání, obkladům a koupelím a pod.

Další odpovědi
anonym

Radši se uč násobilku,tohle je pro tebe moc náročné.