Michal Kole

Z čeho je guma na gumování grafitové tuhy v tušce na papíru? Jak to po stránce fyzikální a chemické funguje ?

Nejlepší odpověď
anonym

guma je vulkanizovaný kaučuk (prirodzeného alebo umelého pôvodu).
tzv. gumovanie nemá s chémiou nič spoločného.
Je to fyzikálny proces, pri ktorom je grafit stieraný (doslova) z povrchu (preštudujte si trenie a príťažlivé sily).
U mnohých povrchov podobnú úlohu dokáže zohrať i smietka chleba.

Další odpovědi
kyselina 5

Souhlasím.
Grafit je v šesterečné soustavě a třením o papír se odírá ve vrstvách. Je tedy lehce sejmutelný.
Mimochodem, tušky jsou velice zajímavé i z hlediska češtinářského. :D

nimbus4

Nevynechávej dávkování léků předepsané psychiatrem!