ptáč

windows- jak docílit toho, aby byl systémový oddíl jen ke čtení? kvůli záloze.

po obnovení os na jiný disk by se ‚ke čtení‘ zase zrušilo.
Seznámil(a) jsem se s pravidly a budu je dodržovat při vkládání otázek.

Nejlepší odpověď
Hamon

Udělat si image.
Systémový disk nemůže být jen pro čtení, prostože system na něj musí zapisovat.

arygnoc

nijak.
systémový oddiel nemožno takto nastaviť.
wokna majú totiž vlastnosť, že potrebujú dočasne odkladať dáta – a na to potrebujú zapisovať, a to robia práve v systéme.
takže keby bol systémový oddiel iba na čítanie, okna by nefungovali.

čiste teoreticky sa dá záloha nastaviť iba na čítanie (uložená na inom oddieli), ale to sa javí ako zbytočne paranoické.

osobne:
systém ako taký nezálohujem, zálohujem data.
systém, keď spadne, je vhodné inštalovať čistý znova, data potom do neho po nastavení podľa potreby importovať zo zálohy.

ptáč

Jenže instalace visty netrvá 3/4 hodiny jak to popisují stránky z roku cca 2006, ale celý týden. zvlášť stiahnút sp2, neustálé aktualizace, kterých je přes 500, po ten čas se pc nedá dobře a naplno používat. několik let tedy obnovuji z jiného hd, instalace skoro čistého os s některými programy jako 7z, mega k-lite codecpack, ovladače, timestamp, dopdf, atd. trvá půl hodiny. Nicméně napadla mě tato možnost aby byly soubory uchráněny před nechtěnou změnou. Ale to řeší spuštění podprogramu rstrui před velkou akcí.