KarelN

Wifi spoj 5 GHz nebo 2,4 GHz?

Chci sdílet ADSL 20 Mb se sousedem, který je v přímé viditelnosti cca 100 metrů. Mám použít Wifi směrový spoj 5 GHz nebo stačí 2,4 GHz? Obě řešení jsou teoreticky s rychlostmi do 54 Mb, takže by mělo být ok i levnější 2,4 GHz, ale nejsem si jistý. Chci kvalitní řešení.

Nejlepší odpověď
dave08

Dobrý den, reálná propustnost na 2,4GHz (802.11g) bývá kolem 22Mbit/s. Oproti tomu u 5Ghz (802.11a) bývá propustnost 27Mbit/s. V tomto porovnání vychází 5GHz tedy o něco lépe. Navíc pokud bydlíte v hustěji obydlené oblasti, tak je skoro jisté, že pásmo 2,4GHz již bude velmi zarušené, tudíž by propustnost Vaší sítě byla ještě nižší. Proto Vám doporučuji si připlatit a vybudovat síť v pásmu 5GHz, které není tak masově využíváno a zarušeno. Do 2,4GHz bych šel snad pouze v případě, že bych bydlel kdesi na vesnici.