danyy

Web se soubory jako ulož.to

Ahoj, plánuji udělat menší obdobu ulož.to na sdílení dat a tak podobně problém je v právní stránce na webu se může objevit i nelegální obsah protože přidávat data bude přímo uživatel jen nevím jestli když bude na webu pouze odkaz na stažení z jiného serveru (nebudu ho vlastnit já) jsem nějak postižitelný jako majitel webu na kterém se bude například odkazovat na warez obsah. Napadla mě metoda se zkracovačem url takže by z mého webu byl odkaz na zkracovač a ze zkracovače na stažení
Doplňuji:
arygnoc: To je sice asi pravda ale jak to mají ostatní datové servery aby je nepozavíraly?

Nejlepší odpověď
arygnoc

podľa trestného zákona každý, kto umožní inému spáchať trestný čin (napr. nelegálne sťahovanie, nelegálny obsah) je považovaný za spolupáchateľa.

trestné sadzby si určite nájdete sám.
už len danie linku na sťahovanie nejakého obsahu (film, hudba, ale i iné duševné vlastníctvo) je trestný čin.
Doplňuji:
predpokladám, že budú ponúkať legálny obsah – uložto to plánuje.
inak asi skončia.

napr. vo Veľkej Británii podobné stránky majú povinnosť blokovať už poskytovatelia pripojenia.

Další odpovědi
cochee

To neuděláš žádnou menší obdobu uloz.to, jen webové rozhraní k cizímu hardware. Ano, budeš takhle postižitelný, protože budeš umožňovat šíření warezu (je jedno, že ten warez nebudeš mít fyzicky na svém zařízení). Metoda zkracovače URL bude planá, není to žádná ochrana před vystopováním.

postcd

Zeptat se právníka a nebo lidé co podobné weby provozují. Jako majitel jsi povinný na vyžádání smazat obsah, na který má někdo autorská práva. Podle mě ti musí ten dotyčný prokázat že opravdu ta práva má. Je vhodné vybrat si poskytovatele hostingu, který tě jentak nezablokuje, mít připravené zálohy. Samozřejmostí je umístění odvolání na web, že neodpovídáš za nahraný obsah, ale že obsah neoprávněně sdílený a porušující autorská práva neprodleně smažeš.

to co jsem napsal výše nemusí být pravda a správné.
Doplňuji:
jinak jako podnikatel podléháš pokud vím pouze zákonům tvého státu, nějaké příkazy z jiných států by neměly příliš znepokojovat. samozřejmě pak poskytovatel hostingu zase odpovídá zákonům svého státu, takže nebude chtít hostovat něco co porušuje zákony v jeho státu

anonym

Pokud s vámi něco takového založí většina obyvatel, většina bude zavřena, takže odhaduji že odhadnutá škoda půjde do miliard za 1 stažený film, nebo vyměním justici. Furt půjdou po vás. Ne po těch, kteří (nebo který?) rozkradli celou republiku a zničili ekonomiku a demontovali sociální aparát.

anonym

v tom případě rovnou zapomeň na „clearnet“, to je ten internet který tu všichni známe s doménami cz, com a podobně … a rovnou hostuj v šifrovaném „darknetu“ (pro ty co by chtěli mou odpověď vymazat uvědomte si že na šifrování a darknetu nic nelegálního není, pokud to vůbec jste schopni pobrat) . V darknetu si můžeš zřídit doménu která má koncovku .onion bude možné na ní pristupovat jen ze speciálních prohlížečů jako je TOR BROWSER na stolním pc nebo TOR BROWSER pro mobilní telefony android. Výhodou je, že nikdo neví kdo vlastně jaký web s koncovkou onion provozuje, nelze to vystopovat, takže budeš moci realizovat cokoliv bez nějakého omezení a právních výhružek. Na clearnet ale zapomeň tam ti to nevyjde. Uvědom si že už jen fakt že uloztocz vůbec dlouhodobě existuje je jen zásluha armády právníků, jinak by dávno zanikli.

anonym

ostatně i uložto, teď bude mít po schválení nové EU legislativy v oblasti ochrany autorských práv velmi ztížené existenční podmínky. bude totiž odpovídat za veškerý obsah a bude muset zkoumat legitimitu obsahu už při jeho nahrávání na server ne až ve chvíli kdy to někdo nahlásí jako doposud a to je možná přinutí se časem na .onion doménu přestěhovat taky, protože už prostě nebudou mít jinou možnost (když tedy nepočítám dobrovolný zánik)

postcd

arygnoc: je vidět že jsi nebyl nikdy správcem webu. Administrátor nemuže zajistit 100% čistotu webu, to by musel každý příspěvek před zveřejněním manuálně projít a zjistit si zda má uživatel autorská práva, doložením nějakých dokumentů) podle mě to zatím funguje tak, že ty agentury kontaktují provozovatele hostingu, který pak kontaktuje tebe a když mu neodpovíš během cca 48 hodin a nebo neodebereš obsah, často zablokují hosting.

arygnoc

ja som iba citoval zákon (nepolemizujem, či je správny alebo nie je, nepomôže to).

sám weby spravujem a sú s tým celkom starosti.
preto mám spravený skriptíky na kontrolu odkazov (von mimo web).

postcd

mám zkušenost, spravuji takové weby a mám i vlastní server, kdyby někdo potřeboval s hostingem mohu pomoci (ne zdarma)

arygnoc

áno, zodpovednosť je iba voči tomu štátu, kde svoju činnosť prevádzkujete (fyzicky [napr. server], alebo vlastníte doménu).
pozor na medzinárodné zmluvy o potieraní zločinosti (USA súdia ruských hackerov a pod.).

bohužiaľ/vďakabohu, kyberpriestor začína podliehať svetskému právu.

anonym

celý kyberprostor ne, pokud vím darknet a onion domény tomu celkem efektivně unikají protože nelze identifikoat jejich provozovatele (pokud se z hlouposti nějak sami neprozradí, což se kupodivu občas stává, obecně ale legislativa jakékoliv země na onion doménu nemá vliv protože ani nelze určit kde je web fyzicky hostován a pod působnost které legislativy tedy spadá).

anonym

dá se říci že je to ten starý svobodný a neregulovaný internet jako na samém počátku, jen se mu teď už říká „darknet“