Avatar uživatele
Registrovaný

Vztahují se autorská práva na vtipy?

Dobrý den, chtěl bych vědět, jestli se na vtipy vztahují autorská práva? A je možné je bez autorských práv dále zpoplatnit (vydělávat na nich)?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Pokročilý

Pokud se jedná o lidovou tvorbu, tak dle zvláštního zákona:

(§3:) „Ochrana podle práva autorského se nevztahuje na ...“ (§3 odstavec b:) „...výtvory tradiční lidové kultury, není-li pravé jméno autora obecně známo a nejde-li o dílo anonymní nebo o dílo pseudonymní (§7); užít takové dílo lze jen způsobem nesnižujícím jeho hodnotu,“

nemusíte za publikování "lidové tvorby" - tedy vtipů bez autora odvádět poplatky. Tedy není zakázáno vtip zpoplatnit. Ovšem to neplatí u grotesek a novodobých vtipů - předělaných (u kterých je znám autor).

Zde ale přichází n řadu morální hodnota a přemýšlení obyčejných lidí: "Proč bych platil za vtip, který si mohu najít někde jidne". Raději bych si nechal platit za reklamu.
Doplňuji:
K vysvětlení → poslední větu chápejte tak, že si máte za reklamu nechat platit vy :D

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Ano, na každý produkt duševní tvorby se vztahují autorská práva, někdy je však jen obtížně dohledatelné, kdo je autorem, což může být případem vtipu, který zlidoví.


Avatar uživatele
Zlatý

Asi by měly. Ale jak průkazně doložit autora vtipů ? Kreslených možná ano.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1814
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 389
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.