Majkeli

Vztahuje se na mě v mém případě amnestie?

Měl bych dotaz ohledně ŘP sk.B,Teď v lednu mi končí trest zákazu řízení po 2 letech,dostal jsem 6 měsíců podmíněně na zkušební dobu 3 roky chci se zeptat zda se na mě vztahuje amnestie a zda mohu žádat o prominutí trestu a výmaz z rejstříku trestu.A kde.Předem děkuji za opověď.

PS:Zkušební doba mi končí 25.01.2014.
Důvod odebrání ŘP byl alkohol.

Odpovědi
venkovan

Jestli dobře počítám – řidičák teď budeš mít, ale jsi v podmínce ještě rok.
Napsal bych na soud a nechal tomu volný průběh. Myslím, že toto není třeba honem řešit – teď jsou k řešení podstatnější případy.
Ve své podstatě – stejně už s alkoholem za volant sedat nebudeš, budeš se chovat tak slušně abys nenarazil na zákon (to, že se trest vymaže neznamená, že ti ho příště nepřičtou jako reciditivu – leckdy se takové věci dokáží vyhrabat), tak snad už na nějakém dni nesejde.

sio

To jsou dvě odlišné věci. Pokud je podmínka tak, jak píšete, tedy 6 měsíců, do amnestie se vejdete. Zákaz řízení vám končí, tedy můžete žádat o vydání ŘP. O výmaz z rejstříku nežádejte, to soudy vyřizují samy. A jak píše venkovan, bude sice na vás hleděno, jako byste nikdy nebyl odsouzen – výpis z rejstříku budete mít čistý – o to tedy žádat nemusíte, ale v opise to stejně zůstane. Výpis si žádá třeba zaměstnavatel, opis orgány činné v trestním řízení. A ty se to tedy dozví, kdybyste něco provedl.