annas

Vzpomínáte si na cikorku, žitovku či jiné kávoviny? Kdy a z čeho se tyto náhražky kávy začaly vyrábět?

Nejlepší odpověď
vagra

Asi nejstarší, stále používaný název kávoviny představuje cikorka. Je znám od 17. století a kopíruje slovní označení čekanky, které se v různých jazycích podobá. Například v němčině se rostlina jmenuje Zichorie, v angličtině chicory, v italštině cicoria. V botanickém názvosloví má rostlina latinský název Cichorium.
Cikorka se vyráběla jen ze sušeného a praženého kořene čekanky a používala se samostatně nebo jako příměs do jiné kávoviny či kávy. Populárnější melta je vlastně cikorka obohacená obilovinami a cukrovou řepou. První výrobna cikorky v Čechách vznikla v Mochtíně u Klatov začátkem devatenáctého století a kávoviny se tu pražily a míchaly až do roku 1948, a to pod názvy Mili, Bajo, Verena, Ideál, Mandlová káva a jinými.
V dobách, kdy se zrnková káva stala nedostupnou, se vyvíjel kávovinový průmysl rychleji než jindy a na trhu přibývalo více druhů obilných a čekankových káv. V úspěšných firemních recepturách se objevovaly příměsi jako slad, tedy naklíčená zrna, ale rovněž fíky či jadérka z hroznů vinné révy.

Zdroj: http://www.re­adersdigest.cz/ma­gazin/zdravi/mel­ta-lahodny-napoj-v-historii-a-receptech

Další odpovědi
elektrikář

V kolíně byla velká továrna na kavoviny. Vzpomínám na to z mládí vařila se melta a přidávali kostky cikorky.Naši si vařili černou kávu jen v neděli. Pamatuji jak táta pražil zelenou kávu na litinové pánvičce. To bylo tak okolo roku 1953.