Vzpomínáte na přídělový system u PHM ?!

Doplňuji:
Česílko, Děda Louda i cukrár si, i když matně, vzpomínají na příděl PHM, který se opravu zapisoval do velkého technického průkazu. Poprvé, co si pamatuji, to bylo v rozmezí roků 1985 –86, ale trvalo to krátce a potom v roce ± 1990, kdy se rapidně zvedla cena PHM.

Nejlepší odpověď
dudu

Že by po válce existoval přídělový systém PHM si nevzpomínám /má paměť sahá do doby od roku 1954/, ale dobře si pamatuji léta kdy litr topné nafty stál devadesát haléřů a dodavatel šířil heslo „topná nafta je topidlo budoucnosti“. Zanedlouho jsme však museli dvoje naftová kamna vyhodit do sběru.

Další odpovědi
Děda Louda

No jistě. To jsme se najezdili a nachodili s kanystry a techničáky půjčenými od kamarádů svátečních řidičů, kteří si vystačili bez něj.

anonym

Ano, v 80 letech. Policajti svůj vyčerpali a tak ke konci roku si k nám na hasičárnu jezdili pro benzin. Někdy dostali bločky, jindy stačil kanystr (40l). Naštěstí chtěli jen bezin. My jsme bojovali zase s naftou.

mosoj

Prosím tě kdy byl ? Narodil jsem se až po válce a nepamatuji ho.
Vím že byl za války, ale pokud vím není zde nikdo starší i když přibylo dost nových uživatelů. Pokud byl několik let po válce, stejně to nikdo nemůže pamatovat. I když možná že na začátku padesátých let dostávali zemědělci a JZD příděly nafty, něco takového se mně mlhavě motá v hlavě.
Kdo to také sledoval . Já jsem neměl ani kolo !!! a ani traktor.
Doplňuji:
Uveď jediný důkaz a uvěřím ti. V té době byly připravovány pouze směrnice pro případné krizové situace, které jsou mimochodem v poslední době aktualizovány.

Viz :
https://kormo­ran.vlada.cz/us­neseni/usnweb­.nsf/0/24B9A3E7­ADAE7C92C12571B­6006B6A41
Směrnice ale nebyla nikdy uplatněna, alespoň ne soukromým osobám.
Policie má příděl PHM i dnes !!

Naopak když se připravovalo zdražování benzinu jezdilo se k pumpám před zdražením i s kontejnery. Dokonce někdo přijel i s vanou a benzín byl vydáván !!

cukrar

Hodně záleží na tom, jak Barbakan otázku myslel.
Poslední „přídělový“ benzin byl nedávno, kdy se do techničáku zapisovalo množství odebraného benzínu na určitou cenu a zbytek se platil hodně draze.
Zkrátka k benzince se muselo s velkým techničákem.
Byl to rok…musel bych to hledat.

Alesh

Zaplaťpánbůh ne.

anonym

Za komunistů NIKDY nebyl benzín na příděl.Otec měl auto od r.1967 a já od r.1984 a nikdy jsme v té době benzín na příděl neměli.
To bylo až v r.1991, kdy vznikla ropná krize ve světě a bylo 25 litrů na auto na měsíc (mě to bohatě stačilo).
Zde je odkaz na vládní usnesení https://kormo­ran.vlada.cz/us­neseni/usnweb­.nsf/0/24B9A3E7­ADAE7C92C12571B­6006B6A41