Zlatý

Vzpomínáte na přídělový system u PHM ?!

Doplňuji:
Česílko, Děda Louda i cukrár si, i když matně, vzpomínají na příděl PHM, který se opravu zapisoval do velkého technického průkazu. Poprvé, co si pamatuji, to bylo v rozmezí roků 1985 -86, ale trvalo to krátce a potom v roce +- 1990, kdy se rapidně zvedla cena PHM.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Že by po válce existoval přídělový systém PHM si nevzpomínám /má paměť sahá do doby od roku 1954/, ale dobře si pamatuji léta kdy litr topné nafty stál devadesát haléřů a dodavatel šířil heslo "topná nafta je topidlo budoucnosti". Zanedlouho jsme však museli dvoje naftová kamna vyhodit do sběru.

Další odpovědi:

Zlatý

No jistě. To jsme se najezdili a nachodili s kanystry a techničáky půjčenými od kamarádů svátečních řidičů, kteří si vystačili bez něj.

Ano, v 80 letech. Policajti svůj vyčerpali a tak ke konci roku si k nám na hasičárnu jezdili pro benzin. Někdy dostali bločky, jindy stačil kanystr (40l). Naštěstí chtěli jen bezin. My jsme bojovali zase s naftou.

Zlatý

Prosím tě kdy byl ? Narodil jsem se až po válce a nepamatuji ho.
Vím že byl za války, ale pokud vím není zde nikdo starší i když přibylo dost nových uživatelů. Pokud byl několik let po válce, stejně to nikdo nemůže pamatovat. I když možná že na začátku padesátých let dostávali zemědělci a JZD příděly nafty, něco takového se mně mlhavě motá v hlavě.
Kdo to také sledoval . Já jsem neměl ani kolo !!! a ani traktor.
Doplňuji:
Uveď jediný důkaz a uvěřím ti. V té době byly připravovány pouze směrnice pro případné krizové situace, které jsou mimochodem v poslední době aktualizovány.

Viz :
https://kormoran.vlada.cz/…
Směrnice ale nebyla nikdy uplatněna, alespoň ne soukromým osobám.
Policie má příděl PHM i dnes !!

Naopak když se připravovalo zdražování benzinu jezdilo se k pumpám před zdražením i s kontejnery. Dokonce někdo přijel i s vanou a benzín byl vydáván !!

Stříbrný

Hodně záleží na tom, jak Barbakan otázku myslel.
Poslední "přídělový" benzin byl nedávno, kdy se do techničáku zapisovalo množství odebraného benzínu na určitou cenu a zbytek se platil hodně draze.
Zkrátka k benzince se muselo s velkým techničákem.
Byl to rok....musel bych to hledat.

Zlatý

Zaplaťpánbůh ne.

Stříbrný

Za komunistů NIKDY nebyl benzín na příděl.Otec měl auto od r.1967 a já od r.1984 a nikdy jsme v té době benzín na příděl neměli.
To bylo až v r.1991, kdy vznikla ropná krize ve světě a bylo 25 litrů na auto na měsíc (mě to bohatě stačilo).
Zde je odkaz na vládní usnesení https://kormoran.vlada.cz/…

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý mosoj 626
Stříbrný cukrar 617
Zlatý Drap 574
Zlatý gecco 401
Stříbrný honza19hk 285
Zlatý venkovan 246
Bronzový kapitán 232
Zlatý Hlada 219
Zlatý hanulka11 200
Stříbrný brillant 199

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.