Avatar uživatele
anonym

Vzpomínáte na přídělový system u PHM ?!

Doplňuji:
Česílko, Děda Louda i cukrár si, i když matně, vzpomínají na příděl PHM, který se opravu zapisoval do velkého technického průkazu. Poprvé, co si pamatuji, to bylo v rozmezí roků 1985 –86, ale trvalo to krátce a potom v roce ± 1990, kdy se rapidně zvedla cena PHM.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? dudu před 3747 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
dudu

Že by po válce existoval přídělový systém PHM si nevzpomínám /má paměť sahá do doby od roku 1954/, ale dobře si pamatuji léta kdy litr topné nafty stál devadesát haléřů a dodavatel šířil heslo „topná nafta je topidlo budoucnosti“. Zanedlouho jsme však museli dvoje naftová kamna vyhodit do sběru.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Děda Louda

No jistě. To jsme se najezdili a nachodili s kanystry a techničáky půjčenými od kamarádů svátečních řidičů, kteří si vystačili bez něj.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Ano, v 80 letech. Policajti svůj vyčerpali a tak ke konci roku si k nám na hasičárnu jezdili pro benzin. Někdy dostali bločky, jindy stačil kanystr (40l). Naštěstí chtěli jen bezin. My jsme bojovali zase s naftou.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Prosím tě kdy byl ? Narodil jsem se až po válce a nepamatuji ho.
Vím že byl za války, ale pokud vím není zde nikdo starší i když přibylo dost nových uživatelů. Pokud byl několik let po válce, stejně to nikdo nemůže pamatovat. I když možná že na začátku padesátých let dostávali zemědělci a JZD příděly nafty, něco takového se mně mlhavě motá v hlavě.
Kdo to také sledoval . Já jsem neměl ani kolo !!! a ani traktor.
Doplňuji:
Uveď jediný důkaz a uvěřím ti. V té době byly připravovány pouze směrnice pro případné krizové situace, které jsou mimochodem v poslední době aktualizovány.

Viz :
https://kormo­ran.vlada.cz/us­neseni/usnweb­.nsf/0/24B9A3E7­ADAE7C92C12571B­6006B6A41
Směrnice ale nebyla nikdy uplatněna, alespoň ne soukromým osobám.
Policie má příděl PHM i dnes !!

Naopak když se připravovalo zdražování benzinu jezdilo se k pumpám před zdražením i s kontejnery. Dokonce někdo přijel i s vanou a benzín byl vydáván !!

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cukrar

Hodně záleží na tom, jak Barbakan otázku myslel.
Poslední „přídělový“ benzin byl nedávno, kdy se do techničáku zapisovalo množství odebraného benzínu na určitou cenu a zbytek se platil hodně draze.
Zkrátka k benzince se muselo s velkým techničákem.
Byl to rok…musel bych to hledat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Alesh

Zaplaťpánbůh ne.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Za komunistů NIKDY nebyl benzín na příděl.Otec měl auto od r.1967 a já od r.1984 a nikdy jsme v té době benzín na příděl neměli.
To bylo až v r.1991, kdy vznikla ropná krize ve světě a bylo 25 litrů na auto na měsíc (mě to bohatě stačilo).
Zde je odkaz na vládní usnesení https://kormo­ran.vlada.cz/us­neseni/usnweb­.nsf/0/24B9A3E7­ADAE7C92C12571B­6006B6A41

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek