annas

Vzpomenete si na pamlsky našich babiček?

Nevíte, z čeho se vyráběly: rahat, husí hovínka, arabesky (pasián)?
Znáte i jiné starší pochutiny?

Nejlepší odpověď
anonym

Neni to sladkost , ale nazyvala to : Lokse . Bramborove placky opekane na kamnech – ne na panvi. Nezapomenu na ne nikdy. Zkousela mi je udelat teta , ale na panvi a to uz neni ono.
Pak jsem vzdy v sobotu po kine chodila k babi a na tech kamnech postupne otacela jablickem … delalo to takove hnede fleky , krupave … beee – babi , vrat se !! ;-( -iv-

Další odpovědi
dědapetr

Cukrkandl,špa­lek,Kokosky na jedlém papíře,mejdlíč­ka,turecký med,atlasky,les­něnky,mandle v kakau,lipo,šumák kolečka a další si už nemohu spomenout

tom004

Nejraději vzpomínám na sněhové něco.Už nevím jak se tomu tenkrát říkalo.Našlehaný bílek s cukrem,špetkou soli,moukou.na pekáči se tvořili cukrářským sáčkem takové špičky,na chvíli do trouby.Bylo to skvělé,a na jazyku se ta dobrota sama rozpouštěla.Potom ještě babička dělala dobrotu cukrkandl,ale jak,to už nevím.

chudst

  • iv-: joj, ty jsou vynikajici, na chate je obcas delame s povidly, konecne jsem donutil mamku, aby me to naucila delat :) (A mas pravdu, doma na panvicce nejsou takove, jako na kamnech na chate.)

Z ceho se vyrabi:
RAHAT
Rahat jsou cukrovinky vyrobené ze škrobového želé. Vyrábějí se různých tvarů a jsou obaleny ve směsi ze škrobu a práškového cukru.

ARABESKY
Ušleháme z bílků tuhý sníh, do kterého postupně přidáváme cukr, šlehačku (nevyšlehanou), mandlové aroma i mouku. Vypracujeme středně husté těsto, ze kterého na vymaštěný plech stříkáme libovolné tvary (arabesky). Arabesky pečeme ve středně vyhřáté troubě do světle žlutého zabarvení.

HUSI HOVINKA
Tuk rozpustíme, přidáme ostatní přísady a zpracujeme v těsto. Můžeme přidat i hrst kokosu. Lžičkou nabíráme menší množství těsta a děláme malé válečky (= „hovínka“),která obalujeme v kokosu.

A jinak – co treba obycejne brambory v popelu? – nejsou to sice pamlsky nasich babicek, ale spis asi pamlsky nasich tatinku a dedecku, kdyz byli mali :)

Nebo babicka delala naprosto dokonale domaci venecky a trubicky. Obecne – spousta toho, co se dneska prodava v supermarketech, jsou pamlsky nasich babicek – ale od babicky, prave domaci, ty byly vzdycky nejlepsi :)

barnajka

Nevím, nakolik je to přímo „náš“ rodinný recept, ale vím, že v mamčině rodině se dědí už dlouho z generace na generaci: mrkvové koláče. Těsto je stejné jako na kynuté koláče s tvarohem – jen se dává náplň z dušené mrkve se skořicí. Normálně na sladký moc nejsem, ale této mňamce odolám málokdy – i přes všechny svoje zákazy vždycky aspoň jeden kousek sblajznu :) Babička taky dělávala tzv. boží milosti – ve většině receptů na netu se do těsta dává rum nebo víno, u nás dáváme pivo.
Pak si vzpomínám na mamčino vyprávění, že ona jako malá milovala pendrek a kačení mýdlo. Často na to s nostalgií vzpomíná a prochází regály v obchodech, jestli se náhodou nekoná velký comeback…ale po kačením mýdle jakoby se slehla zem. :)

A ještě jedna „lahůdka“ – není to ani tak pochutina a ani se to nevaří/nepeče/nes­maží, ale mamka na tom ujíždí dodneška: rohlík (chleba) namazaný sádlem a posypaný krystalovým cukrem :))

vagra

Opravdu si nepamatuji co mlsala má babička, ale já jsem „ujížděl“ např. na Mejdlíčku,Tureckém medu nebo Cukrkandlu.
Rahat byla rýže nebo rýžový škrob,
Husí hovínka se připravovaly z drobků pečiva s pepřem,
Arabesky byly vyrobeny z bílků, cukru a mouky.
Pokud jsme měli chuť na sladké, dostali jsme chléb s cukrem pokapaný vodou, nebo mlékem.
Hodně se smažily kreple/koblihy /obvykle bez náplně.
Tome004-pravděpodobně šlo o „pusinky.“