annas

Vzpomenete si na některé události 1. světové války a v uvedeném testu si „oprášíte“ znalosti z historie?

Totiž v únoru 1916, tedy před 100 lety, začala bitva u Verdunu, jedna z nejkrvavějších bitev první světové války. Trvala asi 10 měsíců a získala přezdvku „krvavý mlýnek na maso“.

1. Jaké byly celkové ztráty u Verdunu?

  1. 100 000 vojáků
  2. 350 000 vojáků
  3. 700 000 vojáků

2. Čím po sobě stříleli první váleční piloti, když se v r. 1914 začalo používat letadlo?

  1. už měli kulomety
  2. pistolemi
  3. primitivními granátomety

3. První světová válka přinesla hodně novinek – kromě bojového plynu, letadla aj. Co se objevilo na bojištích historicky poprvé?

  1. letadlová loď
  2. plamenomet
  3. kulomet

4. Čím je významná bitva u Zborova, v níž zahynulo přes 400 000 obětí?

  1. ruské jednotky vedl J. V. D., pozdější jméno Stalin
  2. Rusové poprvé nasadili i československé legionáře
  3. čeští vojáci spáchali na své straně atentát na svého velitele

5. Jednou z nejslavnějších knih o 1. světové válce je Sbohem, armádo od E. Hemingwaye. Kde se děj odehrává?

  1. na ruské frontě
  2. na italské frontě
  3. na francouzské frontě

Část převzatých otázek z časopisu TÉMA č. 7 (2016) jsem upravila.

Bez minulosti není totiž přítomnost…

Děkuji za reakci. Jako první odpověděl správně Drap.

Uvědomili jsme, že

není třeba bojovat na italské frontě, abychom si přečetli román Sbohem, armádo,

jsme se o legionářích užili v literatuře či dějepisu,

jsme nezapomněli název francouzského města Verdun, kde se odehrála jedna z největších bitev.

Možná jsme se z testu dověděli i něco navíc.

Nemusíme být účastníkem určitých události, abychom si , „oprášili“ či doplnili své znalosti či vědomosti, které jsme se dověděli z historie, literatury či médií.

Znalost vzniká na základě vědomosti, tj. poznatků nabytých učením, studiem atd .

„Lid bez znalosti své historie, původu a kultury, je jako strom bez kořenů.“ Marcus Garvey

Nejlepší odpověď
Drap

Pěkný testík, neni těžký ale zašlé vědomosti osvěží. Myslím:
1c
2b
3a
4b
5b

Další odpovědi
briketka10

Ták a já nevím nic.
4.b) a jó tam byl asi i můj dědeček sloužil u Legií.

anonym

Mohl jsem si oprášit znalosti (jako Drap), ale nechce se mi vyhledávat na netu.

klumprt

Natipoval bych to stejně jako Drap. Čísla 4 a 5 bych víceméně věděl.

Kepler

Stejně jako Drap. Ověřeno!

Lamalam

Bohužel, na žádné události 1. světové války si nevzpomenu. Brání mi v tom můj nízký věk. Netušila jsem, že je tu tolik pamětníků oné události.

anonym

Lamalam, tys měla obě ruce v sádře, že jsem dlouho neviděl tvá písmenka? 🙂