Vzpomenete někdo na Vladislava Vančuru?

Jeho rozmarné léto vždy rád shlédnu.
Jak jste na tom vy?
Vzpomenete někdo na jeho tvorbu:?
Díky za názory.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vladislav_Van%C4%8­Dura
Já taky nemám rád levičáckou tvorbu,ale on to pak vzdal:
Byl členem a prvním předsedou Devětsilu (1920)[2], přívrženec poetismu, ve třicátých letech byl členem Levé fronty. Od roku 1920 publikoval v mnoha časopisech – Červen, Kmen, Host a Panorama. Od roku 1921 byl členem KSČ, ale jeho dílo nelze označit, na rozdíl od tvorby jeho mnohých současníků, za komunistickou agitku. Z KSČ vystoupil v roce 1929 spolu s řadou dalších umělců v reakci na nástup Gottwaldova vedení.
Za okupace vedl spisovatelskou sekci Výboru inteligence – ilegální odbojové organizace při komunistickém Ústředním národním revolučním výboru. V květnu roku 1942 byl zatčen a 1. června na Kobyliské střelnici popraven.

V roce 1946 byl in memoriam jmenován národním umělcem.
Nikdo tady nepsal Setapouchu,že on to natočil.

Nejlepší odpověď
annas

Nesleduji, kdy který spisovatel či jiný umělec se narodil nebo zemřel. Jen když slyším jejich připomenutí, uvědomím si, co od nich znám nebo čím jsou pro mě zajímaví apod.

Vladislav Vančura – narozený 23. června 1891.
Četla jsem téměř všechna jeho díla.

Vančura začínal psát pod vilivem proletářské poezie. Orientace souvisela s názory na tehdejí uměleckou tvorbu a založením KSČ. Stal se jejím členem, v r. 1929 ze strany byl vyloučen. V tzv. manifestu sedmi ,protestoval s dalšími spisovateli proti bolševiaci strany, která začala po V. sjezdu KSČ, když se ujal vedení K. Gottwald. .

Ale jeho dílo nesvědčí o tom, že by opěvoval socialismus na rozdíl od jiných spisovatelů.

Tragický osud pekaře napaný podle skutečnosti zachytil v románu. Pekař Jan Marhoul – vliv proletářské poezie.

Přešel k poetismu – jeho novela Rozmarné léto – rovněž podle skutečnosti – parodie na život maloměšťáků – úspěšně zfilmovaná.
Slavný citát: „Tento zplsob léta … “.

Ale nejvýznamnějším fílmem stoleté historie českého filmu je Markéta Lazarová – natočil režišér František Vláčil s vynikající Magdou Vášáryovou.

Film byl natočený podle stejnojmenné knihy, balady v próze. V. dokázal vystihnout atmosféru středověku, i když se neopíral o historická fakta. Láska je smyslem života, překonává překážky …

atd.

Ještě mě napadlo drama Josefína – námět podobný Shawově Pygmalionu.

Podílel se také jako reřžisér na filmu Márijka nevěrnice natočemu podle námětu I. Olbrachta a scénáře K. Nového. Obraz tehdejší Podkarpatské Rusi.
atd.

Cením si V. především kvůli jeho krásnému jazyku, neopakovatelnosti příběhů. Vystupuje i proti válce, maloměšťáctví, kolonialismu atd.

Další odpovědi
gecco

Menzelovo zpracování Rozmarného léta je geniální (navíc se extrémně povedlo herecké obsazení – ´klobouk dolů´), ta předloha už méně (nebo se mi aspoň ani zdaleka nelíbí tak, jako Menzelův film)…
___
´Zbytek´? – četl jsem, na můj vkus má Vančurovo dílo příliš naivně levicový (komunistický?) náboj…
Nemusím…
Doplňuji:
…„Já taky nemám rád levičáckou tvorbu,ale on to pak vzdal:“…
Ale já vůbec neřeším, zda byl nebo nebyl komunistou a kdy – píšu, že se mi jeho tvorba příliš nepozdává, protože je příliš naivně levicová… Prostě to nemusím…
___
Ale dík za ten odkaz na wiki – ani jsem netušil, že ´podkladem´ pro Konec starých časů byl Menzelovi opět Vančura – ten film je taky geniální…
A opět i vynikajícím hereckým obsazením…
🙂
___
Pokud jde o znění otázky – nediv se Setapouchově odpovědi – tvé „Jeho rozmarné léto vždy rád shlédnu.“ jednoznačně evokuje myšlenku, že Vančura to nejen napsal, ale i produkoval, režíroval a střihnul si v tom hlavní roli…
Pokud Vančurovo Rozmarné léto „vždy rád shlédneš“, pravděpodobně jsi od Vančury nic nečetl…
___
BTW – baví tě ´prolízat´ kalendář a o každém výročí napsat zprávu z pozice zasvěceného archiváře??? – myslíš, že ti to ještě někdo ´žere´???
:-O

setapouch

Vancura ale Rozmarne leto nenatocil…
Doplňuji:
Spatne jsem pochopil vetu „Jeho rozmarné léto vždy rád shlédnu.“. Mel jsem za to, ze jsi myslel „zhlednu“. Cili ze rad koukas na film, na kterem ovsem Vancura nespolupracoval.

Ovsem zapomnel jsem, ze jako excelentni cestinar, ktery zde nezapomina kritizovat sebemensi gramatickou nepresnost druhych, jsi rekl vse. Omlouvam se, nenapadlo me, ze si nekdo polozi knizku na stul, na tu se podiva a chlubi se, jak to dela rad.

Kelt

Obdivuji Obrazy z dějin národa českého a pak pohádku Kubula a Kuba Kubikula.

Pepa25

Vančuru nemám spojeného s levičáctvím a jen okrajově v Rozmarným létem … Vančura je pro mě především synonymem pro specifický, poněkud archaický, ale krásný jazyk. Vrcholné dílo je IMHO Markéta Lazarová.

gecco

Jugare, Jugare…
😁
Ty jednou na to mazání nesouhlasných a tebe neobdivujících odpovědí ´dojedeš´…
😁

setapouch

Dokud tu bude neschopny admin, tak asi ne. Ale na kazdeho jugara se vari voda.