Vzpomenete na Jaroslava Foglara?

Dnes by měl tento autor rychlých šípů výročí narození.
Máte rádi jeho tvorbu?
Díky z komentáře.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jaroslav_Fo­glar
Jaroslav Foglar, český spisovatel, publicista a redaktor dětských časopisů, známý pod skautskou přezdívkou Jestřáb, se narodil v Praze 6. července 1907. V roce 1914 se Foglarovi přestěhovali z Nuslí na Vinohrady a roku 1920 Foglar poprvé navštívil skautský oddíl – 48. klub oldskautů Jestřábi, podle kterého později dostal i svoji přezdívku. Jako třináctiletému (1920) mu vyšel první literární pokus, báseň Měsíční noci. V roce 1921 se mu naskytla možnost vstoupit do 34. pražského oddílu „Ohnivci“. Jeho první publikovaná povídka Vítězství byla vydána časopisecky roku 1923 a byla prvním krůčkem ke spisovatelské dráze. V roce 1925 ukončil Foglar Veřejnou obchodní školu a byl zaměstnán jako úředník. V roce 1934 vydalo nakladatelství Melantrich první Foglarovu knihu – Přístav volá. Brzy přichází období Foglarova redaktorského působení v časopise Mladý hlasatel, kde 8. května 1937 vychází výzva k zakládání čtenářských klubů Ml. hlasatele. V létě vyšlo první vydání knihy Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Zdeňka Buriana. Od listopadu 1938 vedli redakci Jaroslav Foglar spolu s Karlem Burešem a od 17. prosince vycházel na pokračování dnes již legendární seriál – comics Rychlé šípy, kreslený JUDr. Janem Fischerem. Roku 1941 byl Mladý hlasatel zastaven nacisty. Těsně po válce redigoval Foglar časopis Junák, brzy odsud ale odešel pro názorové neshody, aby založil nový časopis – Vpřed. První „foglarovské“ číslo Vpředu (č. 18) vyšlo 9. dubna 1946 s legendární kresbou Rychlých šípů na titulní straně (autor Bohumil Konečný – Bimba). Tento časopis ukončil svoji činnost v roce 1948, byl zastaven naopak komunisty. V padesátých letech Foglar působil jako vychovatel v domově mládeže pod dohledem StB. Ani v tuto dobu ale nepřestal psát. Po delší odmlce se v roce 1965 na trhu objevila Tajemná Řásnovka. V Ostravském kulturním zpravodaji vycházely Rychlé šípy i s novými příběhy, kreslenými Marko Čermákem. Osmdesátá léta byla poznamenána spoluprací s výtvarníkem Karlem Saudkem na kreslených seriálech Modrá rokle a Ztracený kamarád. Po roce 1989 se Foglarovi otevřela cesta ke čtenářské veřejnosti. V nakladatelství Olympia vydal stínadelskou trilogii Dobrodružství v temných uličkách (Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemství Velkého Vonta). Od jara 1995 byl dlouhodobě hospitalizován. K jeho devadesátinám a nedožitým devadesátinám Jana Fischera uspořádalo Muzeum hl. m. Prahy rozsáhlou výstavu s názvem Po stopách Rychlých šípů. Jaroslav Foglar zemřel po delší nemoci 23. ledna 1999 v pražské Thomayerově nemocnici.

Nejlepší odpověď
Drap

Vzpomínám na něj poměrně často, nejen při výročí.

Další odpovědi
anonym

Občas si vzpomenu, ale to jen když prohlížím knihovnu, jaké knížky bych půjčil svým vnoučatům.Asi 10 titulů mám, mezi nimi také 5 sešitů Rychlých šípů..víc jsem jich tenkrát nesehnal.

quentos

Taky na něj vzpomínám nejen při výročí – ve znamení Rychlých šípů jsem strávil několik let rané puberty. Měli jsme klub po jejich vzoru – ač počtem členů připomínal spíše Bratrstvo kočičí pracky – a podnikali jeho jménem dobrodružné výpravy, o nichž jsme psali do deníku, posléze kroniky (nejprve několik sešitých listů A5, poté sešit A5 v tvrdých deskách a nakonec tlustá linkovaná kniha formátu A4…); byl jsem kronikářem klubu, kroniku mám dodnes schovanou.

ten který je

Měl jsem doma ilustrované sešity Rychlých šípů a pár knih.Sešity jsem půjčil tehdá kamarádům a už jsem je nikdy neviděl.Naše parta kluků chtěla být jako Rychlé šípy a velkou naší starostí bylo sehnat klubovnu.Klubovnu jsme nesehnali,ale podařilo se nám udělat takovou provizorní klubovnu ve starém železničním vagoně,kde byly zabudována ještě kamna.Chtěli jsme být slušní hoši jako Rychlý šípy,ale mezi nás začal chodit starší hoch který nám nabízel kuřivo a černobílé fotky s nahými ženami.Ten kluk nás zkazil.:-(

briketka10

Nač zde psát o narození
vždy se tady píše o úmrtí :(
Doplňuji :
Kdybych se měla zabývat
všemi, kteří měli dnes výročí
narození ani bych je nevypsala,
ale dva z mnoha je :
14.tibetský dalajláma https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/T%C3%A4ndzin_Gjam­ccho
a Sylvester Stallone.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sylvester_Sta­llone

anonym

Jugar, na co takový výpis? Zabírá tady místo. Každý si to přece najde a přečte. Já osobně raději Čuka a Geka, nebo Timura s jeho partou!

briketka10

Zlatý

Nač zde psát o narození
vždy se tady píše o úmrtí :(
Jen pro případ, kdybys mou
odpověď nahlásil.

anonym

Briketko, i tobě maže ten imbecil?

briketka10

Zatím ne, ale napsala jsem to jen, kdyby
se tomu, tak stalo radši sem 😁