astroamateur

Vzoreček pro práce vykonanou při zvedání rovnoměrně zrychleným pohybem

Existuje nějaký vzoreček pro výpočet práce při zvedání předmětu rovnoměrně zrychleným pohybem? Jako zkušební příklad udávám: 6kg batoh zvedáme do výšky 2m. Jakou práci vykonáme? (g=9,81) PS: jediné co mne jako srozumitelné vysvětlení pro stavbu vzorečku bylo W=(Fgh)+(Fah)
Doplňuji:
Tedy jsem vzoreček vytknul→ W=Fh(g+a)ale co tedy konkrétně mi tam přibývá mowla.

Odpovědi
anonym

No – ten vzoreček si zkontroluj – rozepiš si jednotlivé veličiny, ´něco´ ti tam přebývá…
😉
A pak – závorky lze trošku zjednodušit – vytknutím stejných veličin.
Doplňuji:
Úprava je OK – ale jak jsem psal, rozepiš si použité veličiny (rozměry jednotek)…
W … kg.m2/s2 (neboli Joule)
g … m/s2
a … m/s2
h … m
F … kg.m/s2
___
Tedy ti nesouhlasí rozměry jednotek na jedné a druhé straně rovnice, něco je tam navíc…
😉

Dochy

V zadání není nic o rozvnoměrně zrychleném pohybu. O tom píšeš ty a pak dáš obyč úlohu na zvednutí předmětu.

Pokud na začátku a konci děje neuvažuješ rozdíl rychlostí (což by byla další vložená práce) uvažuje se jen práce vykonaná zvednutím tělesa v gravitaci…

Kelt

Práce je součín síly a dráhy (pokud není směr síly souhlasný s drahou pohybu, zahrnujeme tam cos úhlu). Síla, je součin hmotnosti a zrychlení. Pokud na těleso nepůsobí síla, tak zůstává v klidu nebo rovnoměrném přímočarém pohybu.
A když zvedáš batoh o známé hmotnosi do známé výšky, vykonáš práci odpovídající změně potenciální energie 'W = m.g.h. Všechny hodnoty jsou známé, tak není co řešit. A ten vzoreček je špatně, už úvahou a ani jednotky neodpovídají.