Vznikne přepětí, pokud uhodí blesk do drátů vysokého napětí?

Pokud ne, tak se nic nestane a proud se uzemní přes stožáry do země?

Odpovědi
Kepler

Ano, vzniká a ani nemusí jít o přímý úder do vedení VN, stačí přenos indukcí. Proto taky existují bezpečné zástrčky s přepěťovou ochranou, které se doporučují při použití drahé elektroniky. Mně už blesk vypnul počítač 2×, nebo 3×. Ten má ale naštěstí vlastní ochranu a stačilo půl hodiny počkat a mohl jsem zase zapnout.

anonym

Je to jeden z častých příčín výpadků elektřiny? Vyhodí to něco v přilehlém trafu?

Kepler

Mezi časté příčiny to rozhodně nepatří. To spíš jiná přetížení sítě, poruchy v rozvodnách a havárie transformátorů. V neposlední řadě taky plánované opravy a údžba – ty však bývají avizovány.