štamgast

Vzniklo příjmení Ševc zkomolením jména Švec?

Nebo je to celé jinak?

Nejlepší odpověď
annas

Příjmení vzniklo podle povolání.

Ale záměna hlásek v příjmení mohla vzniknout i z nedbalosti písaře. Švec – Ševc(e).. Proto je někdy víc variant příjmení ze stejného základu.

Ale D. Moldanová uvádí rozdíl vlivem pohyblivého -e- při skloňování.

"Tvary švec, ševce souvisejí se zánikem a vokalizací jerů. V pračeštině existovaly měkký a tvrdý jer. Takže slovo švec se tehdy psalo š6v6c6 (6 = jer)., š6v6ce, dnes tedy švec, ševce.

Podle Havlíkova jerového pravidla liché jery zanikly a sudé se vokalizovaly – změnily v samohlásku – e. – (počítá se od konce),

Ve všech oblastech se změna nemusela promítnout, proto se třeba tvar příjmení liší, nebo se objevil chybný zápis v matrice atd.

Ještě další slova, u nichž došlo ke stejně změně vlivem postavení jerů. např. den – dne, stařec – starce, pohřeb – pohřbu ..".

vl. v. z historie jazyka

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/svec-bez-sevce-proc-se-v-druhem-pade-nerika-bez-svece-ale-bez-sevce