Vznikají i nová přijmení?

Nejlepší odpověď
gecco

Nejsem si jist, zda tvorbu nových příjmení umožní Zákon o matrikách…
Ale ´zavlékají´ se k nám cizí – třeba nositelé příjmení „Jacques“ jsou v Česku 4 – a to, předpokládám, jsou ´světoznámá´ Kačka-biomasa, její bývalý manžel a jejich dvě děti…
😉

Další odpovědi
klumprt

Při změně příjmení podle zákona o matrikách si žadatel zvolí nové příjmení. Není tam psáno, že by příjmení muselo být některé z používaných, takže si může vymyslet nějaké unikátní.
Podobně když soud dává příjmení dítěti z babyboxu (nevím podle jakého zákona) může mu teoreticky vymyslet nějaké unikátní, ale myslím, že se to nedělá.

jinsun

spolužák ze střední který imigroval z Ukrajiny si při zřizování českého občanství nechal „počeštit“ to svoje ukrajinské, tím pádem máme v čr nové příjmení

mat pan

Příjmení vznikala za Marie Terezie, kdy začala být povinná, takže je měl každý. To znamená, že už další nebyla potřeba.

zjentek

já si jedno vyměnil, když prasklo kdo jsem ..takže ano, vznikaj