Vznik příjmení Smištík

Jak vzniklo příjmení Smištík

Nejlepší odpověď
annas

Nejlépe by na Váš dotaz odpověděli pracovníci Ústavu pro jazyk český AV ČR.
Slov, která mají podobný dnešní základ smišt, je několik. V Naší řeči se uvádí tvar směšit ve významu smísit, který nejvíce pojmu vyhovuje. Staročesky smiesiti, zmiesiti, -šu, -síš dok. smísit, smíchat; přimíchat, namíchat; smiesiti sě – smísit nebo smiest-iti sě, -šču, -stíš sě dok. smístit se, srovnat se, umístit se. K základu smiest se (hláskovými obměnami – smist, smišč, smišt) se přidala přípona -ík a mohl vzniknout význam – ten, kdo se smísí, srovná, umistí.
Doplňuji:
Další možnost zmiňuje D. Moldanová: Naše příjmení
Smištík – zdrobnělé příjmení od Smíšek – tedy ten, kdo se rád směje.

Další odpovědi
nicasca

někdo pojmenoval někoho kdo kolem prosvištěl.. Svištík a časem se to zkomolilo na Smištík 🙂