mikyssek

Vznik pouště Taklamakan

Ahoj, prosím nevíte jak vznikla poušť Taklamakan ? moc děkuji

Nejlepší odpověď
kenyrts

Existují 4 způsoby, jak může vzniknout poušť.

První z nich je vysoký atmosférický tlak. Tak vznikly nejznámější pouště světa jako Kalahari a Sahara.
Další příčinou vzniku pouště může být poloha uprostřed kontinentů. Tak například vznikla poušť Gobi a další pouště střední Asie (např. Taklamakan).
Třetí možností je srážkový stín. Ten dal vznik Mohavské poušti ve Spojených státech a Patagonské poušti v Jižní Americe.(díky Skalnatým horám a Andám)
Posledním možným vznikem pouště je jakási kombinace srážkového stínu spolu s přispěním studeného mořského proudu. Tak vznikla například poušť, kde na některých místech ve výšce 3 000 metrů nad mořem už 400 let nespadla ani kapka vody, poušť Atacama.

Další odpovědi
9 řemesel

Ne 4 ale více příčin pane kolego.Co třeba Aral ?? Aneb bavlna za každou cenu …
Je dobré se podívat i na níže uvedené.

http://www.gjgt­.sk/pk/geonew/lo­rinc.doc