Glondajka

Vzkřísíme v laboratoři DNA z Marsu ?

Nejlepší odpověď
anonym

Ona je někde k dispozici nějaká DNA z Marsu???
;-D
Obecně ano, lze to – ale rozhodně ještě nějakou dobu nebude co křísit…

Další odpovědi
MK44

Pokud se něco jako DNA na Marsu najde, pak to nelze vyloučit. Jen doufám, že nikoho nenapadne křísit v blízkosti Země. Kdyby taková DNA z laboratoře utekla, nemusela by nás, narozdíl od představ H. G. Wellse v knize Válka světů, pozemská chřipka zachránit.

dudu

Amíci nedávno vyzkoušeli postup, který zapadá do sci-fi. Někde v poušti chytili mikroorganismus, přečetli jeho DNA a ten digitálně poslali kolegům do 200 km vzdálené laboratoře. Zde z jiného organismu vyňali jeho DNA, nainstalovali do něj genetický zápis té potvůrky z pouště a ejhle vznikla breberuška s vlastnostmi pouštního organismu. Jejich dalším cílem je postavit automat, který bude umět přečíst a odeslat DNA organismu lapeného např. na Marsu. Genetici na Zemi pak v přísně chráněné laboratoři pozmění zmíněným postupem vhodnlý tuzemský materiál. Budou tak moci zkoumat i cizozemský život bez rizika kontaminace naší matky Země. A prosím pozor, to co zde popisuji je pouze špička ledovce!!

BB

Nevzkřísíme!
Co popisuje dudu je teoreticky proveditelné, ale prakticky pořád máte jadernou DNA jednoho organismu v buňce jiného… Žádný mimozemský organismus. Mnohem perspektivnější by patrně bylo žádnou DNA „nekřísit“ a vlastnosti organismu odhadnout pouze na základě samotné molekuly DNA.
To vše samozřejmě pouze za předpokladu, že život na Marsu a na Zemi má stejné kořeny – což zdaleka není jisté.
Zkrátka a dobře, když objevíme na Marsu nějakou tu DNA, je mnohem větší pravděpodobnost, že ji tam zavlekla některá z našich sond, než že by tam patřila…

MK44

Pro dudu: 1) Máte nějaký seriózní zdroj, odkud jste se o té špičce ledovce dověděl?

  1. Když odešlu přímo vzorek případně nalezeného mimozemského života na naši planetu, a když v místě nálezu mimozemského života přečtu jeho DNA a jako data ji odešlu radiovými vlnami a na Zemi ji podle těch dat rekonstruují, jaký je rozdíl co se týče nebezpečí kontaminace pozemského života?

dudu

Tuto informaci jsem se nedávno dočetl v sobotní příloze Lidových novin. Ano máte pravdu, že riziko zde stále existuje, avšak vypěstování mimozemské kultury v zabezpečené laboratoři např. zcela vylučuje možnost nekontrolovaného úniku nějaké breberušky do atmosféry např. při havarii přistávacího modulu.

mojitek

BB : máte zřejmě jasnovidné schopnosti :D Podle čeho soudíte,že na Marsu byly jen naše sondy,jen naše DNA a nebyl tam vlastní život? Jinak jsem toho názoru,že nic z Marsu bysme křísit neměli