Bercou

Vzducholoď-vakuum

Chtěl jsem s ezeptat jestli by bylo do budoucna pouze teoreticky možno zkonstruovat vzducholoď u které by látku lehčí než vzduch (helium,vodík,horký vzduch) bylo možno nahradit ničím (Vakuuem,vzducho­prázdnem)?Plášť lodi by samozřejmě musel být lépe vyztužen atd…

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud najdeš takové materiály aby to vydržely a nebyly těžké( aby nebyly těžší než by byla váha vytlačeného vzduchu při daném objemu !), tak ano.
Na jeden m2 povrchu vzducholodě bude působit tlak cca 10 tun a jak jsem psal 1 m3 vzduch váží při standartních podmínkách 1 kg.

Další odpovědi
anonym

Ne nebylo, vakuum neváží nic, ve vzducholodi je třeba aby byla látka lehčí než vzduch, to znamená buď helium, vodík, horký vzduch.Jinak se vzducholoď od země neodlepí.

ted_sg

Zajímavá úvaha. Z teoretického hlediska tomu nic nebrání. Jde prostě o celkovou průměrnou „hustotu vzducholodi“. Pokud klesne pod průměrnou hustotu vzduchu, vznese se. Ale výhoda naplnění plynem je zjevná: je možné míst stejný tlak na vnější i vnitřní straně pláště, takže není namáhán.