skywalker

Vzdálenost rostlinstva od plotu souseda

Opět zdravím všechny kdo otevřeli tento příspěvek :)

Mám dotaz, vlastníme chatu a sousedi mají ovocné stromy (jabloň, broskvoň atd…) celkem blízko našeho plotu, jelikož známe zákon který určuje že všechno co přesahuje sousedův pozemek spadá pod naše vlastnictví, tudíž stromy ostřiháváme podle plotu, ale zajímalo by mě zda se smí sázet stromy, rostliny atd kromě živého plotu tak blízko, celkem nám to začíná vadit, padají k nám jablka, meruňky atd, většinou shnilé jelikož je sousedi neočesávají (jen některé, nechápu, jejich věc), a nehodláme za to dále trpět…

Nejlepší odpověď
anonym

Není dáno, ale od 1.1.2014 bude platit Nový občanský zákoník, podle něj, co přesahuje přes plot je tvoje, to ovoce si můžeš natrhat zralé, je tvoje. Ale určitě je lepší dohoda.

Další odpovědi
zjentek

a nabídli jste sousedovi, že by ty plody mohl obrat z vašeho pozemku? Chápu to tak, že on nemá způsob, jak by mohl ty konkrétní plody obrat, pokud jste mu toto nenabídli. A vy byste si to obrat nechtěli? Je to přeci podle zákona vaše. Nechápu, vaše věc.

ponovotny

Vůbec nechápu jak vás napadlo, že větve, které přesahují na váš pozemek jsou vaším majetkem ve smyslu, že je můžete odřezávat. Ze zákona máte právo na ovoce z větví nad vaším pozemkem, ale strom patří sousedovi a vy mu odřezáváním větví strom poškozujete a klidně by vás mohl žalovat.

marci1

Stromy dorůstající obvykle 3 m,by měly mít kmen ve vzdálenosti alespoň 3 m od hranice pozemku, u ostatních stromů stačí 1,5 m. Data jsou pouze orientační.

Zdroj: http://zpravy­.ihned.cz/c1-58675220-sousedske-spory

klob1

Nový zákon 3m od plotu nic,pokud to tam už bylo před,tak nic..neuděláš…nebo je otrhej dříve nežli shnijí.Nové ,když sází musí už mít 3m od plotu.

briketka10

marci1,
díky za poučný článek
ségra má taky problém
se sousedem ořezal jí
klíďo píďo její keř, že mu
leze do zahrádky..dám jí
to přečíst :D

anonym

briketka10, to ořezání měl provést v době vegetačního klidu a to by mohlo jít na přestupkovou, protože neodborným zásahem poškodil celý keř.