killi

Jak daleko je od nás nejbližší hvězda a jakou dobu k nám letí její světelný paprsek?

Jak daleko je od nás nejbližší hvězda a jakou dobu k nám letí její světelný paprsek

Nejlepší odpověď
Alesh

Slunce, cca 8 světelných minut.

Další odpovědi
led

Jan Neruda v zbierke Písně kosmické sa pýta našej najblžšej susedy – hvezdy
„Paničko Alfo Kentauri,
poptávce dovolte ňáké,
matička Slunce se dává ptát,
máte-li dětičky také.“

(Okrem Slnka) za najbližšiu hviezdu považujeme Proxima alfa Centauri (hviezdna sústava) vzdialenú úbohých 1,295 parsekov, resp. 4,225 svetelných rokov od nás. – svetelné roky, tj.vzdialenosť, ktorú prejde svetlo za 4,225 roka, tj priblžne púhych 39.971.880.000­.000 km, teda vlastne hneď tu za rohom

približná rýchlosť svetla (vo vákuu) = 300.000km/sec
v priemere 1 rok = 31.536.000 sekúnd

mosoj

Najdeš bez problémů na netu.