Avatar uživatele
Miroslavst

Vzdálenost komína od stěny

Jaká by měla být vzdálenost komína (roury) od kamen v dřevěné chatce? Stěna z prken je pobita sololitem a na něm je nehořlavá deska-azbest.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? panenka, Jahoda před 5017 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kropitko

od toho azbestu tak aspoň 20 čísel,ale normu vážně po ruce nemám.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Bumbes

Doplním, že ještě pomůže potáhnout tu azbestovou desku silnějším (průmyslovým) alobalem, který perfektně odráží teplo.
Poté už stačí otestovat vzdálenost – roztopit kamna a holou rukou zkoušet teplotu al.fólie.
Z praxe mám vyzkoušeno, že při 15–20cm je al.fólie pouze vlahá. Je tu ovšem důležité hlídat kompaktnost a čistotu této úpravy.
Další fakt je, že v případě plnění poj.události budou pojišťovnu zajímat rozměry dle protipožárních no­rem.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

možno som naivná, ale nie je náhodou azbest na zozname zakázaných – zdraviu škodlivých materiálov?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
panenka

40–50 cm by Miroslave mělo stačit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Zde je uvedeno umístění saunových kamen.
Podobné to bude i s kamny v dřevostavbě.

Zdroj: http://www.johnson-pump.info/sau­ny/instalace.html

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elektrikář

Podle požárních norem by i u dřevěné chatky mněl být zděný komín nejlépe z venku. Pruduch přez stěnu by mněl být vyzděný.Kousek dřevěné zdi na šířku komíma vyříznout a vyzdít. Do výšky pruduchu. Azbest je zdravotně závadný.Nemněl by být v obytných prostorách.Po­čítejte že každá kamna sálají teplo nebezpečí požáru.Od kamen už mnoho zahradních domků schořelo.
Doplňuji:
Izolační obklad můžete vyzdít z 5 cm z itongu

Upravil/a: elektrikář

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
motýlemanuel

Myslím si, že čím dál jsou komíny umístěny dál od stěny tím líp, když jsme si před nedávnem kupovali nový komín z https://www.poctivy-komin.cz/ do naší chaty, umístili jsme jej dokonce kvůli bezpečnosti doprostřed místnosti.

před 1765 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
elektrikář

Z bezpečnostních hledisek je možnost použít i jiný nehořlavý materiál. Třeba itong 5 cm

před 5016 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Miroslavst

To led:
A čo bysom tam tak mal iného dať? Moja otázka bola a je, aká má byť vzdialenost komínovej rúry od steny a nie čo je a čo nieje zakázané.
Nič vo zlom.

před 5017 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Pane Miroslav. A je to určitě azbest ? On se totiž již mnoho let nevyrábí. Pokud je to letitá deska může být, ale zdraví je Vaše a lecos doktoři nezmůžou.

před 5017 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

nie som hasička ani kominárka, ale myslím že zdravie je prednejšie. Je to jediné čo máte. Veď protipožiarne obloženia sú aj z iného materiálu, skúste sa prosím poradiť s hasičmi.

před 5017 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Bumbes

Alkohol, cigárka, cholesterol, ponocování, a pod. jsou také škodlivé komodity.
Kdybych se měl všeho škodlivého bát a nepoužívat to, tak dobrovolně skočím šipku do vykopaného hrobu.

před 5017 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kropitko

vyrostla jsem a bylokolo mě všude azbest,dokonce pamatuji,když se tvrdilo,že je mléko zdravé,pak bylo zase škodlivé!!!

před 5017 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

súhlasím s vami. Škodíte len sebe. Ale azbest škodí všetkým, ktorí s ním i nepriamo prídu do styku.

před 5017 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kropitko

Miroslave…elek­trokotel a máte po starosti…

před 5017 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kropitko

sorry …máš.....

před 5017 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
panenka

Většinou kamna Miroslave bývají někde v rohu ,ale kvůli požární bezpečnosti musí být roura od kamen minimálně 40–50 cm od zdi.Kdyžtak se obrat na bezpečáka který se zabývá těmto protipožárním věcem on ti určitě poradí.

před 5017 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Miroslavst

Panenko: 40–50cm! To bych měl ty kamna skoro v půlce místnosti.

před 5017 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

veď ten komín môže ísť predsa rovno von z chaty do bezpečnej vzdialenosti a tam ísť hore?

před 5017 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kropitko

teď jsem teda parohatej dvanácterák,,,jak to led myslíte,jako kamna,např. Petry venku?? Přece jsou ty kamna v chatě,napojené rourou na díru v komínu,takže,jak má být daleko ta roura od toho komínu,nebo já už nevím!!!

Miroslave,existují podobné materiály jako azbest,použij je prosím,ať nikoho neohrozíš…

před 5017 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

kropitko nie ste parohatej dvanácterák. Myslela som prirodzene rúru nie kachle.
Prepáčte, že som taká, ale už som videla dosť zhorených chalúp – od komína.

před 5017 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kropitko

ale led,ta roura vede od komína ke kamnům,pokud povede venkem,tak stejně musí tedy projít zdí(dřevěnou) k těm kamnům,nebo jak jste to myslela??,

před 5017 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

prepáčte, myslela som, že ide o vonkajšie obloženie. Z praxe viem, že pri revízii elektroinštalácie mi vytkli práve azbestové podložky. Robievali sa pod zásuvky a vypínače na drevené obloženia.

před 5017 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kropitko

to mě taky napadlo,no jedině,že by to byla chata 10×10.....hele je tam ten azbest,já bych to nehrotila,hlavně ani nevím,jak by jsi ve vzdálenosti půl metru od zdi vedl rouru????? To by musely být kolena?!

před 5017 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada