vaczusz

význam textu

Ve zprávě z vyšetření TH páteře je mimo jiné napsáno"susp.DIS­H".Co znamená ta zkratka susp.

Odpovědi
Lencis

suspekce – neboli podezření na DISH, tedy DIFUZNÍ IDIOPATICKOU SKELETÁLNÍ HYPEROSTÓZU

Difuzní idiopatická skeletální hyperostóza (DISH) je nezánětlivé onemocnění skeletu charakterizované hyperostózou v oblasti axiálního skeletu i na periferii. Vzniká po 40. roce věku a jeho projevy jsou nejčastější ve středním a vyšším věku. Již řadu let je známá jeho souvislost s diabetem II. typu a ostatními metabolickými změnami, hyperurikemií a poruchou metabolismu lipidů, i když souvislost stále není zcela jasná. Často bývá onemocnění spojené s běžnými vertebrogenními obtížemi, které svojí intenzitou odpovídají degenerativnímu postižení páteře, může však dojít i k těžkému deformujícímu postižení s velkými klinickými obtížemi.