verunka483

význam slova rozhodně

když řeknu: rozhodně! tak tím myslím jako určitě, stoprocentně
ale když se zamyslíte nad tím slovem tak by to spíš znamenalo, že si nejsme jistí, nevíme, ROZHODUJEME SE.. ne?
Doplňuji:
jo já to chápu, rozumím významu slova :D
ale když se nad tím zamyslím, tak bych řekla že by to mělo mít jiný význam

Nejlepší odpověď
iceT

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=95

Další odpovědi
Lucijej

Podle mě, když člověk řekne rozhodně, tak už rozhodnutý je. Kdyby se teprve rozhodoval, tak by měl říct spíš „rozhodněme“ (rozkaz pro 1.os. pl.) nebo prostě "rozhoduji se, rozhodni, "apod.

annas

Sloveso rozhodnout i rozhodně spolu souvisejí. Mají stejný slovotvorný základ.

Rozhodnout se, rozhodovati se – slovesa, která jsou vytvořena předponou roz- (hodovati) souvisejí se slovesem hádati ve významu = rozvážit, rozhodnout, rozsoudit, rozřešit, určit mezi kým, rozsoudit někoho.

Hádati původní význam = prorokovati, míniti, mysleti si, pronášeti své mínění. Odtud pak v dalším vývoji: hádka, hádanka, pohádka. Např. luštit hádanky.

Přípona roz- měla různé významy – šíření různými směry (dá se vyvodit z uvedeného významu) nebo u příslovce rozhodně, u něhož pak předpona znamená vyústění děje.

Takže rozhodně (vzniklo ze 4. p. přídavného jména rozhodný, to ze slovesa rozhodnout se) = jistě, určitě, v každém případě, důrazně. Význam záležel na tom, o jaký druh věty šlo – třeba u záporného slovesa pak rozhodně = nikdy (rozhodně) to nekoupím.

Proto má příslovce množství významů .

Ověřeno v etymologické i staročeském slovníku atd.

zjentek

rozhodně chápu, že už rozhodnutý jsem.
Synonyma: určitě, samozřejmě ,)

M.

To je úplně jiné slovo.