význam slova prosinec

Nejlepší odpověď
Lencis

Slovník české frazeologie a idiomatiky, Academia Praha 1994 uvádí:
" jedná se o název posledního měsíce roku. Toto slovo je dosud málo objasněné. Ze všech pokusů o výklad se nejvíce zamlouvá ten, že prosinec souvisí se slovem siný, protože dny jsou šedivé, bledé, polojasné, často mlhavé, slunce svítí nejslaběji".
Podle Ottova slovníku naučného:
"prosinec odvozují (Jungmann, Erben, Miklosič) od kořene slova sijati, sinuť, svititi, a znamenalo by měsíc, ve kterém slunce opět prosvítá, pročež Čechové svátky vánoční, jež se slaví v tomto měsíci, nazývají světlými svátky. Nastává v měsíci tomto doba zimního slunovratu (21. nbo 22.), kdy začínají se opět jasnější a delši dni. Avšak sluší se připomenouti, že ve staré češtině až do polovice XIV. století (do r. 1360) slovo prosinec znamenalo měsíc listopad. Místo prosinec říkalo se od XV. století v Čechách a na Moravě a na Slovensku prasinec, že prý v tomto měsíci se zabíjejí prasata (hlavně o vánocích).