Význam slova projev?

Potřebuju zjistit, co znamená slovo projev, tedy význam tohoto slova.

Nejlepší odpověď
Lencis

Slovo je používáno ve více významench. Je tedy velmi důležité v jakém kontextu bylo užito, nejčastěji jde však o slovo odvozené od slovesa projeviti se.

Zde několik příkladů:
„Zpěv je specifický hlasový umělecký projev“ – zde jde o projevený zvuk.
"Řeč je artikulovaný, nejčastěji zvukový projev člověka " – opět jde jen o projevení schopnosti člověka mluvit.

ale pozor např.
„za zázrak označujeme jev který není vysvětlitelný známými přírodními zákony a považuje se za projev zásahu nadpřirozených sil“ – zde už je slovo projev významově jinde. Lze ho chápat jako důsledek, tedy něco co se projevilo důsledkem něčeho! Stejně jako např. ve větě:
„Lidová architektura je projev stavební činnosti s vlastnostmi v určité oblasti, stavěná většinou svépomocí.“

Dále např.
„Tento člověk má charismatický projev“ či „Jeho hlasový projev je velmi kultivovaný“ – zde jde o komplexní vnímání toho jak se jeví, respektive jak se projevil ten o kom mluvíme. A nejde zdaleka jen o vyjádření se k nějaké situaci.

Projev nemusí nést žádnou informaci!!!

Projev se také ustálil ve významu řečnického přednesu. Např. novoroční projev prezidenta, uvítací projev na nějaké akci, projev ředitele k podřízeným atd atd…

V neposlední řadě bych ještě zmínila projev jako významovou podmínku. Nejjednoduší bude zase příklad. Např: „pieta je projev úcty.“ nebo „Bolest břicha může být projev slepého střeva.“ Nejde zde o důsledek ale podmínku, tedy když projevím pietu znamená to že projevím úctu a když mě bolí břicho je možné že je to projev slepého střeva.

No jak jsem psala, rozhodně to není jednoduché slovo na výklad. Takže pokud vás ještě stále trápí význam, napiště slovo v kontextu celé věty 😉

Další odpovědi
alenka901

projev je vyjádření k určité situaci buď verbálně nebo neverbálně

Dandi

Když se něco projevuje, tak se něco vrbí nebo vychází na povrch.

Když někdo něco projevuje, tak to demonstruje.

Attack-design

co se nám zdá – projeví, nebo přednes nějakého textu