JájsemRaibek

Význam slova pilný?

Jaký je vlastně význam slova pilný, pokud se použije např. ve větě: „Tak pracujte pilně, aby byl zaměstnavatel spokojený.“?
Jedná se o rychlost práce nebo o kvalitu?
Samozřejmě, že pokud by měl být zaměstnavatel spokojený s mou prací, měla by být vykonána nejen rychle, ale i pořádně-pečlivě.
Když si vezmu úsloví, že je pilný jako včelička, tak myslím, že ta včelička pracuje neustále, lítá z květu na květ, nepromarní čas zbytečným lenošením a pracuje od nevidim do nevidim.
Takže jak si mám tu píli vyložit?

Nejlepší odpověď
annas

Pracovat pilně – se dá vysvětlit různě, jak napoví SSC:

.Pilný:

  1. projevující píli; horlivý, snaživý, pracovitý, přičinlivý, vytrvalý – pilná čtenářka, pilná včelička
  2. o píli svědčící, s pílí, často, vytrvale konaný: pilná práce = usilovná; pilná příprava = důkladná; pilné chození do přednášek = vytrvalé, stálé;
  3. naléhavý, nutný, neodkladný, spěšný – mít pilnou práci, vybavit přednostně třeba telefon

Ještě význam píle – SSC uvádí jen tento význam:

usilovná vytrvalá snaha projevovaná v nějaké. činnosti; pilnost, snaživost, pracovitost, přičinlivost.

Dosáhnout něčeho svou pílí, svou pečlivostí, pracovitostí = být pilný.

Další odpovědi
zjentek

není to o rychlosti. Jde o to, aby se daná činnost stala náplní dne, zasvětit jí čas všeobecně ..nejvíce tomu tedy odpoví pečlivost a vytrvalost ..nebo také i zde platí: poctivostí nejdál dojdeš – když tam dojdeš, byl jsi pilný ,)

anonym

pracoval pilně, od rána, do večera, prostě neúnavně, svědomitě, bezchybně, vytrvale

NemamSlov

pilne by som povedal ze znamena zodpovedne :) teda prelozil by som to v tejto vete :)

marci1

Být pilný znamená spíše pracovat neúnavně, snaživě,vytrvale, přičinlivě.Tedy jedná se o rychlost práce.

terezie.k

Znamená to pečlivě pracovat. (NA NĚČEM SI DÁVAT ZÁLEŽET)