Význam slova čistá mzda a hrubá mzda a daně

potřebovala bych vědět co znamená čistá mzda a hrubá a daně
Děkuji

Nejlepší odpověď
quentos

hrubá mzda je mzda PŘED tím, než se z ní odečtou daně (daně = to, co z Vaší mzdy poputuje do státní pokladny). Naopak čistá mzda je mzda PO odečtení daní, tedy to, co ve skutečnosti dostanete do ruky v den výplaty.

Další odpovědi
standa

Lze vysvětlit i na příkladu:

15.000 HRUBÁ mzda

  • 1.650 sociální,zdra­votní pojištění
  • 945 záloha na daň z příjmu

12.405 ČISTÁ mzda

  • 400 srážka za stravenky
  • 1.000 srážka na spoření

11.005 K VÝPLATĚ NA VÁŠ ÚČET

HOMER

Čistá mzda je hrubá mzda po odečtení zákonných srážek(=záloha na daň z příjmu,sociální a zdravotní pojištění).

panenka

ČISTÁ MZDA= je to částka po odpočtu pojistného na socialní zabespečení,přís­pěvku na státní politiku zaměstnanosti,po­jistné veřejného zdravotního pojištění a zálohy na dan.Jestliže zaměstnanec nemá žádné další srážky,je čistou mzdou konečná částka k výplatě.

HRUBÁ MZDA=obsahuje socialní a zdravotní pojištění dan a čistou mzdu.

DANĚ= znamená to co vy zaplatíte z platu státu.