Význam „skáče jak on píská“?

Budeš plivat síru tehdy,aˇž já řeknu?!
Doplňuji:
(cvičme v rytme taky beru)

Nejlepší odpověď
annas

Sloveso pískat má několik významů – např. pískat – vydávat ostrý zvuk. Stejně tak skákat – překonávat nějakou překážku, pohybovat se atd. .

  1. Píská se na píšťalku při některých cvičeních, aby všichni účastníci cvičili stejně, nebo při startu atd. Takže zde platí, že se mají dodržovat určitá pravidla – poslouchat zvuk píšťalky.
  2. Přenesený význam z oblasti sportu – skákat, jak on píská = poslouchat, dělat to, co mně jiný přikáže, rychle se pohybovat, kmitat, tedy jistým způsobem vykonat příkaz, někdy i ten, který se mně nelíbí.

Záleží na tom, v jakém případě „skákající"pos­lechne či neposlechne "pískajícího“. Váš příklad na síru …

Další odpovědi
zjentek

taky to znamená, že položíš otázku a dostaneš odpověď ;q
Doplňuji:
..a nebo, že položíš něčí otázku ;q

VaKo

Když někdo někoho poslouchá na slovo a „slouží“ mu.
Budeš plivat síru tehdy,až já řeknu?! – to je dobrý příklad 🙂

zjentek

tím „něčí“ myslím, že tě někdo požádá, abys tady položil konkrétní otázku, aby to tady bylo „zajímavé“ ;q
..pokud tedy jsi k těmto účelům přímo nevznikl..