Avatar uživatele
1popelka1

Význam, původ slova šulek

Setkali jste se někdy s tímto slovem? Já na Karvinsku a zatím nikde jinde.
Místo „Ty si blbec/magor/koza“, říkají „Ty si ale šulek“. Ale sami si nejsou významem jistí, říkají, že je to něco podobného jako výše uvedené, ale myšleno svým způsobem lichotivě, nechtějí toho druhého urazit.

Tak mě zajímá, jestli se šulek používá i v jiných oblastech a hlavně jaký má přesný význam?
Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, dagry, vagra před 4951 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
rybíz

U nás na Hané znamená: věc – malý váleček něčeho: ( třeba těsta ),nebo neurážlivá nadávka: ty si šulek ( pytel, trouba )apod.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Znám význam slova šulek – např. zelný závitek, to, co se válelo, hnětlo, šoulalo. Podobně šulánek.

Ještě se na na Hané používalo toto slovo ve významu šulek na prst – např. na zraněný prst se nasadila ochrana.

Původ slovesa je praslovanský – šoulat (někdy také šulat) .

Slovo šulek jako nadávka by mohlo pocházet ze slova šulit – šidit, tedy – šul-ek. U nás jsem neslyšela.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dagry

Na Jesenicku zase říkáme ty jsi šulka a myslíme tím někoho lehce zmateného, takového blázínka jako. Ale není to myšleno hanlivě. JInak šulek používáme ve spojitosti jako váleček z těsta.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

U nás,na Budišovsku se šulku říkalo válečku s hlíny,který se nacpal do vyvrtané díry,aby ucpal vložené střelivo.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek