1popelka1

Význam, původ slova šulek

Setkali jste se někdy s tímto slovem? Já na Karvinsku a zatím nikde jinde.
Místo „Ty si blbec/magor/koza“, říkají „Ty si ale šulek“. Ale sami si nejsou významem jistí, říkají, že je to něco podobného jako výše uvedené, ale myšleno svým způsobem lichotivě, nechtějí toho druhého urazit.

Tak mě zajímá, jestli se šulek používá i v jiných oblastech a hlavně jaký má přesný význam?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
rybíz

U nás na Hané znamená: věc – malý váleček něčeho: ( třeba těsta ),nebo neurážlivá nadávka: ty si šulek ( pytel, trouba )apod.

Další odpovědi
annas

Znám význam slova šulek – např. zelný závitek, to, co se válelo, hnětlo, šoulalo. Podobně šulánek.

Ještě se na na Hané používalo toto slovo ve významu šulek na prst – např. na zraněný prst se nasadila ochrana.

Původ slovesa je praslovanský – šoulat (někdy také šulat) .

Slovo šulek jako nadávka by mohlo pocházet ze slova šulit – šidit, tedy – šul-ek. U nás jsem neslyšela.

dagry

Na Jesenicku zase říkáme ty jsi šulka a myslíme tím někoho lehce zmateného, takového blázínka jako. Ale není to myšleno hanlivě. JInak šulek používáme ve spojitosti jako váleček z těsta.

anonym

U nás,na Budišovsku se šulku říkalo válečku s hlíny,který se nacpal do vyvrtané díry,aby ucpal vložené střelivo.