1popelka1

Význam, původ příjmení „Skočdopole“?

Děkuji
Doplňuji:
To jsem netušila, že Skočdopole vyvolá tolik reakcí, ale díky za ně.
Já kdysi zaslechla, že Skočdopole získal své příjmení proto,že skočil do pole, když se schovával před žárlivým manželem své milenky… to jen tak na okraj, podle mě je to blbost a pravdu se nikdy nedozvíme…

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že vznik příjmení lze poznat. Vzniklo spojením rozkazovacího způsobu slovesa skoč s příslovce do pole.

Pojmenování pro jedince, který se asi do všeho moc hrnul. Říká se stále – skoč sem, skoč tam…
Doplňuji:
Příjmení je českého původu, nikoliv německého.

Další odpovědi
anonym

Pánové: Nejezchleba,Ne­pijvoda,Vozih­noj,Vošoust,
Staroblažka,Vo­močil.....to ví jen ten nahoře,jak k tomu přišli.
To se týká i toho Hopdolána.Tedy p.Skočdopoleho.
Jména se dávala podle výrazných rysů,činností – spousta důvodů.
Někdy je lepší nedomýšlet si původ jména.
Jsou i větší bonbónky.Ale nikdo si své jméno,přijmení nevybral sám.
Byly doby,kdy se děvčátkům dávala jména – údernická.
Co by jste dámy daly zato,kdyby jste se jmenovaly Dvouletka,nebo Pětiletka?

led

V časech císaře pána Franz Josefa II. se začala ke krstním jménum přidávat další jméno – tzv rodové příjmemí. Jednou, když radní seděli nad jmény otočil se starosta na posluhu: „ty nemáš co dělat? Skoč do pole!“ Radní to slyšeli a napsali u posluhy : Josef Skočdopole…

verka

No a jelikož v němčině existuje něco jako „Špringfeld“, tak je to přenesené z Rakouska – Uherska.