Význam příjmení Pauk/ová, Pech/ová???

Dobrý den, prosím o bližší vysvětlení příjmení Pauk/ová, Pech/ová. Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

1. Pech – zřejmě od osobního jména řeckého původu Petr. Pech + ová – přechýlená ženská varianta.

Pro zajímavost: Od slova Petr jsou podle staročeského slovníku odvozená další příjmení i názvy:
Pec, Pecák, Pecek n. Peček, Pecík n. Pečík, Pecold/Pecolt(ík), Pecoltík, Pecolt, Pech(ová), Pechová, Pech, Pécha, Pechák, Pechal(a), Pechala, Pechal, Pechan, Pecháň, Pechanec, Pechánek, Pechař, Pechat(a), Pechata, Pechat, Pechek, Pech(o)ta, Pechota, Pechta, Pechovec, Pechún(a), Pechúna, Pechún, Pechura, Pechút, Pek(a), Peka, Pek, Peksa – Peksová, Peš, Péša, Pešák, Pešal, Pešánek, Pešant, Pešat(a), Pešata, Pešat, Pešček, Péšě, Pešek, Peš(e)l, Pešel, Pešl, Pešil, Pešicě, Pešieř, Pešík(ová), Pešíková, Pešík, Pešín, Peširad, Peška(n), Peškan, Peška, Pešlík, Pešlin, Pešráček, Pešta, Petek n. Petka, Petérek, Pet(e)rka, Peterlík, Petráč(ek), Petráček, Petráč, Petrák, Petran, Petráň, Petránek, Petráš(ová), Petrášová, Petráš, Petrášek, Petrč, Petrle, Petrlík, Petrlín, Petrovec, Petruchna, Petruš, Petřata, Petřě, Petřec, Petřek, Petříček, Petřík(ová), Petříková, Petřík, Petřiš(ík), Petřišík, Petřiš, Petýrka; též f. Petrumila/Petromila a jm. míst. Peč, Petkov, Petrkov, Petrov, Petrovec, Petrovici, Petrovičci, Petróvky, Petrulka, Petrušov, Petřejov, Petříkovi, Petříkovici, Petřkovici, Petřvald

2. Podle staročeského slovníku – paučina, též pavučina, ojed. púčina k slovu paúk. Slovo svědčí o slovanském původu. Podlehlo různým hláskovým obměnám. Slovo pauk se užívá stále v moravských nářečích.

Podobně v chorvatštině se pavouk nazývá pauk.

Vaše přijmení souvisí nějakým způsobem se pavoukem. Můžete zapojit svou fantazii – proč – podoba, bál se někdo pavouků atd. Přechýlením Pauk + ová – ženská varianta.

Další odpovědi
anonym

Jméno Pauk je snad odvozenina od výrazu pavouk.
Vznik – Opavsko.
Pech – nechce se mi uvěřit,že jméno vzniklo od výrazu „pěší,pěšák“.(pěch)
Tak to je tak vše,co jsem našel.