význam příjmení

význam příjmení Koudelka

Nejlepší odpověď
annas

Podívejte se na význam slova koudel, koudelka (vysvětlení v textu). S těmito pojmy souvisí Vaše příjmení.
koudel – nekvalitní krátká vlákna lnu a konopí odpadávající během česání na vochli. Jen ve Slezsku se tohoto názvu užívá pro nejlepší vyčesaná lněná vlákna. Podřadná koudelná vlákna se zpracovávala na přeslici a kolovratu v nejsilnější a nejméně rovnou přízí nejhorší kvality. Někdy se k tomuto předení používalo zvláštního hřebínku, gracky, která se nasazovala na dolní polovinu přeslice. Hrst koudele se snáze spřádala na gracce než jen z přástku přivázaného k řeslici, neboť vytahováním vlákem položených na gracce se koudel znovu pročesávala a urovnávala. Z posledního druhu příze, koudelky, se tkávala hrubší plátna, určená na různé plachty potřebné v hospodářství (na přenášení trávy, sena, klestí), k výrobě postraňků a na pytle (na brambory, hrách, někdy i na mouku). Z koudele se také vyráběly provazy (podomácku i u provazníků). Nezpracovaná koudel a pazdeří se užívaly na podzim k vystýlání krechtů na brambory a ve 20. století ji používají instalatéři k těsnění závitů.

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/kou­delnik-koudelnictvi