Skinn3r

Vyzná se někdo profesionalně v elektronice ?

Zajímalo by mě když rozdelam treba kalkulačku , PC atd jestli se dá vyznat pokud tomu rozumim co presne k čemu je a dokázat to sám sestavit přesně ty součástky všechny . Tak jestli tady tomu nekdo rozumí ?

http://www.em­go.cz/www_fa/r­x134141_model2007_8­.jpg

Priklad toto je v tom nejakej jasnej system jak to je složený , zajímá mě složitost vyrobku na učnáku sme se učily maximalne součástky jednotlivý jako autoelektrikář ale ne elektroniku přímo .
Doplňuji:
Na ty čipy se prave neptam tam to je složitejší ale myslim že by ses snad dali objednal ne ?

Nejlepší odpověď
MacChill

Michal Kole se v tom vyzná ;)

Další odpovědi
mosoj

Základem toho na co se ptáš je čtení elektronických schémat. Bez schématu se v tom nevyznáš.
Každý elektronický přístroj se skládá z mnoha jednotlivých obvodů. Základní znalost těchto obvodů je nutná.
Součástky jak píšeš ovládáš, tak potom ještě znalosti měření elektrických veličin a obvodů.

http://www.elek­tronikacz.borec­.cz/

tom004

Když znáš funkci součástek a základní zapojení obvodů,tak něco postavit nebo opravit,s přís­lušným vybavením,na hotový tištěný spoj,nemusí být problém.Ale otevřít nějaký starý elektronkový radiopřijímač,o­točit a „vrhnout“ se do chumlu zamotaných drátů,odporů,kon­denzátorů,kte­ré vedou k paticím elektronek,kde není jen napětí pár voltů,a může tě to pěkně „majznout“,to je jiná.Kdysi mne to i bavilo.Dneska jsou opraváři dost často,spíše jenom „výměnáři“. Ale rozumět tomu musí.

anonym

jako malý jsem se v tom pořád hrabal a většina těchto „připájkovaných věciček“ má na té desce svoje označení, pokud byste dostal zcela novou desku neoznačenou, tak asi minimum profesionálů v elektronice by vám dokázala cokoliv takového sestrojit z paměťi.
navíc-rozebíral jste někdy kalkulačku? je tam akorát taková černá boule a ta to všechno řídí, to nikdo jiný než stroj nemá šanci vyrobit.

Hlada

Pokud se chceš vyznat v elektronice, musíš znát vlastnosti jednotlivých součástek, obvyklá zapojení, měřicí metody a mnoho dalšího. Proto jste se na učňáku učili součástky. Bez těchto a dalších znalostí nemůžeš nic vlastního postavit. Naprosto odlišná je situace u stavebnic nebo návodů v časopisech. Tam potřebuješ jen manuální zručnost, umět pájet a měřením přístroj oživit. To je případ třeba toho přijímače z odkazu. S odborností elektronika to nemá mnoho společného. Bastlířství je ale hezký koníček.

Hykam

Na tom obrázku jsou čipy v paticích takže není problém je vyměnit, ovšem např v tý kalkulačce, je čip přímo na desce, takže vyměnit nelze, nehledě na to že dnes už ani v servisech nehledají konkrétní vadnou součástku ale rovnou mění celé moduly. Je to levnější.
je to asi 15 let zpátky jsem reklamoval televizi, to se ještě hledali vadné součástky, za práci měli naůčtováno okolo 1500,– a vadný byl tranzistor v hodnotě několika korun. Dnes je opravdu levnější vyměnit celý modul než hledat konkrétní součástku, nehledě ž e v nkterých případech ani není možnost ji vyměnit