Avatar uživatele
Registrovaný

Výživné na zletilého syna

Dobrý den. Synovi je letos 22 let, jedno SOU ukončil v prvním ročníku, druhé SOU v pololetí třetího ročníku přerušil pro nezájem a neomluvenou absenci, nastoupil do zaměstnání, ale vydržel tam pouhé 3 měsíce. Od září znovu studuje s katastrofálními výsledky. za jedno pololetí 200 neomluvených hodin, ze tří vůbec neklasifikovám, ostatní dostatečné. Pravidelně zaměstnává policii, požívá alkoholické nápoje i omamné a psychotropní látky. Žádá ode mě výživné 3500,-Kč a světe div se, soudkyně mi nějaké ty alimenty "napaří" (zítra si jdu vyslechnout rozsudek). Jak se bránit? Může vůbec matka zastupovat syna při jednání o alimenty před soudem? A jestli nemůže bude rozsudek platný, když se tak stalo?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Základní fakta:
1) jde o výklad některých ustanovení zákona o rodině:

§85 (1) Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit.

§86 (3) Výživné zletilých dětí upraví soud jen na návrh.

§96 (1) Při určení výživného přihlédne soud k odůvodněným potřebám oprávněného,

§96 (2) Výživné nelze přiznat, jestliže by to bylo v rozporu s dobrými mravy.

2) (ne)úspěšnost syna při studiu není podstatná

3) jeho opakování škol není podstatné

4) jeho protiprávní jednání (alkohol, drogy) není podstatné

Z výše uvedeného vyplývá, že do doby než bude syn "vyhozen" ze školy, tak bude velmi problematické se povinnosti 'nemorálního' výživného zbavit.

Teoreticky by soudkyně mohla 'slyšet' na to ustanovení o "dobrých mravech", ale to bylo bylo dost složité prokazování..., ale zkusit to můžete.

Co se týká zastupování syna matkou, tak to v zásadě možné není, protože syn je dospělý a nelze, aby jej zastupoval zákonný zástupce (rodič). Ale na druhou stranu by mohl se svolením soudu zmocnit k zastoupení při soudním řízení třetí osobu a že to bude zrovna matka je vedlejší. Takže jen na zákaldě plné moci ale nikoli jako rodič může matka u soudu vystupovat jménem syna.

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.