Kůča

Výživné na zletilého syna

Dobrý den. Synovi je letos 22 let, jedno SOU ukončil v prvním ročníku, druhé SOU v pololetí třetího ročníku přerušil pro nezájem a neomluvenou absenci, nastoupil do zaměstnání, ale vydržel tam pouhé 3 měsíce. Od září znovu studuje s katastrofálními výsledky. za jedno pololetí 200 neomluvených hodin, ze tří vůbec neklasifikovám, ostatní dostatečné. Pravidelně zaměstnává policii, požívá alkoholické nápoje i omamné a psychotropní látky. Žádá ode mě výživné 3500,–Kč a světe div se, soudkyně mi nějaké ty alimenty „napaří“ (zítra si jdu vyslechnout rozsudek). Jak se bránit? Může vůbec matka zastupovat syna při jednání o alimenty před soudem? A jestli nemůže bude rozsudek platný, když se tak stalo?

Nejlepší odpověď
standa

Základní fakta:

  1. jde o výklad některých ustanovení zákona o rodině:

§85 (1) Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit.

§86 (3) Výživné zletilých dětí upraví soud jen na návrh.

§96 (1) Při určení výživného přihlédne soud k odůvodněným potřebám oprávněného,

§96 (2) Výživné nelze přiznat, jestliže by to bylo v rozporu s dobrými mravy.

  1. (ne)úspěšnost syna při studiu není podstatná
  2. jeho opakování škol není podstatné
  3. jeho protiprávní jednání (alkohol, drogy) není podstatné

Z výše uvedeného vyplývá, že do doby než bude syn „vyhozen“ ze školy, tak bude velmi problematické se povinnosti ‚nemorálního‘ výživného zbavit.

Teoreticky by soudkyně mohla ‚slyšet‘ na to ustanovení o „dobrých mravech“, ale to bylo bylo dost složité prokazování…, ale zkusit to můžete.

Co se týká zastupování syna matkou, tak to v zásadě možné není, protože syn je dospělý a nelze, aby jej zastupoval zákonný zástupce (rodič). Ale na druhou stranu by mohl se svolením soudu zmocnit k zastoupení při soudním řízení třetí osobu a že to bude zrovna matka je vedlejší. Takže jen na zákaldě plné moci ale nikoli jako rodič může matka u soudu vystupovat jménem syna.