skleněnka

Výživné na děti

V lednu 2009 bylo mému exmanželovi stanoveno výživné na chlapce 8 let 1.800,– kč a děvče 6.leté 1.500,–.Chtěla bych teď od září zažádat o navýšení vyživnéh, protože dcera ještě byla posuzovaná jako"školkové dítě".Nyní nastoupila do druhé třídy a nároky se opravdu zvedají.Jenže můj manžel je podnikatel a bohužel příjmy žádné nepřiznává, jen výdaje, jak je to u podnikatelů.Je možné, pokud se budu s ním soudit o navýšení na každé dítě o 200 kč, že mi částku výživného naopak ještě sníží, protože nemá příjmy, ikdyž ve skutečnosti má peněz dost?Jen je nepřiznává na daňovém přiznání???

Nejlepší odpověď
standa

1.
Určitě podejte návrh na zvýšení výživného (tím nemáte co ztratit)

2.
Není pravda, že exmanžel žádné příjmy nepřiznává…, protože nepochybně musí podávat daňové přiznání, kde musí mít uvedeny nějaké rozumné příjmy (a to i přesto, že část příjmů třeba i nepřiznává, protože je dostává tzv. na ruku)

3.
Pokud by exmanžel soudu nepředložil své daňové přiznání, případně další informace, které by umožnily soudu posoudit jeho majetkové poměry, tak soud bude vycházet z fikce, že exmanžel má měsíční příjem 39.700 Kč (§ 85a zákona o rodině)

Soud se rovněž nemusí spokojit s výši oficiálně vykázanými příjmy exmanžela a může mu uložit, aby doložil své majetkové poměry (jak bydlí, jaký ma majetek apod.)

4.
Teoreticky může soud rozhodnout i opačně a výživné manželovi snížit, ale opravdu čistě hypoteticky, protože to by na straně exmanžela musely nastat naprosto zásadní životní změny, např. narodila by se mu v druhém manželství dvojčata, díky úrazu by ztratil práci atd., atd.

5.
A váš požadavek na navýšení o pouhých 2*200 Kč je laicky řečeno na nejnižší možné hranici, čím se soud bude ´chtít´ vůbec zabývat. Zvažte, zda by nebylo téměř po 2 letech namístě navrhnout vyšší zvýšení…, bude na soudu, aby návrh (dejme tomu 2*500 Kč) posoudil jako přiměřený či nikoli.

6.
Takže buďte v klidu a věřte, že soud spravedlivě posoudí oprávněné potřeby vašich dětí ve vztahu k možnostem exmanžela.

§ 85a

(1) Rodič, který má příjmy z jiné než závislé činnosti(…) je povinen soudu prokázat své příjmy, předložit podklady pro zhodnocení svých majetkových poměrů a umožnit soudu zjistit i další skutečnosti potřebné pro rozhodnutí zpřístupněním údajů chráněných podle zvláštních předpisů.

Nesplní-li rodič tuto povinnost, má se za to, že jeho průměrný měsíční příjem činí 12,7násobek životního minima jednotlivce(…), které činí 3.126 Kč

Další odpovědi
anonym

Výživné Vám určitě nesníží, pokud si o to nezažádá sám Váš manžel a neprokáže objektivní důvody, proč – např. jeho vážná nemoc apod. U dítěte, které nastoupilo do školy, je splněna podmínka objektivního zvýšení potřeb, takže myslím, že uspějete. U podnikatelů, kteří nevykazují žádné zisky, se vychází většinou z toho, kolik by si mohli vydělat jako zaměstnaní – tzn. zkoumá se jejich vzdělání a kolik by si mohli vydělat podle míst nabízených úřadem práce (pokud Váš manžel tedy sám od sebe neuvede výši odměny, kterou si sám vyplácí – a z něčeho žít musí). Snad jsem Vám trochu pomohla…