NickD

Výživné na děti

Dobrý den,byla mi stanovena vyživovací povinnost na dvě děti celkem 2800,–Kč/měs. z teoretického platu dle nabídky z ÚP cca 15000–18000,–Kč hrubého.Za rok 2009 z důvodu krize byl plat pouze 8900,– až 9800,–Kč/měs,ale v lednu se plat zvíšil na 13424,–Kč. Z důvodu dlouhodobě nízkého příjmu jsem podal návrh na snížení výživného.Býlalá manželka nijak dodnes nekomunikuje a děti mám pouze dle soudu,každé úterý,čtvrtek a sudé víkendy.Dětem zabezpečuji vše od oblečení,léků,zá­bavy i stravy.Platím 6500,–Kč podnájem,cca 1200,–Kč dopravu do zaměstnání a i v tomto případě nedosahuji na životní minimum.O víkendech s nimi navíc jezdím přes 30km k prarodičům,které by jinak od rozvodu nevyděli.Náklady na děti se pohybují kolem 3000–5000,–Kč měsičně a na dopravu s dětmi 500,–Kč,které platím z úspor stejně jako víživné za celý předchozí rok.Jaké možnosti mám a do jaké míry mohu snížit víživné,když se snimi pravidelně stýkám a starám se o ně i o vše kolem nich?Mohu uplatňovat i náklady spojené s dopravou a péčí o děti? Děkuji.

Nejlepší odpověď
standa

Rozhodně podejte návrh na úpravu (snížení) výživného, do kterého uveďte všechny výše uvedené okolnosti (připojte důkazy – stačí kopie dokladů nebo návrhy svědectví) a připojte své příjmy za poslední 3 roky.

Je na soudci, jak posoudí vaše další výdaje (vedle výživného) které jste prokazatelně vynaložil na potřeby dětí.

Z vlastní zkušenosti jsem se setkal s oběma typy názorů:

  1. výživné soud stanoví podle ´tabulkových´ předpokladů (výše příjmů, počet vyživovaných osob, věk dětí) a již nezohledňuje, že otec vynakládá další prostředky, které mohou mít charakter ´náhradního´ výživného (nákupy sportovní výzbroje a výstroje, náklady na společnou dovolenou, dárky k narozeninám, k vánocům ap. …)
  2. výživné soud stanoví spravedlivě i s ohledem na příslib otce, že se s dětmi stýká a investuje do jejich ´potřeb´ relativně velké částky

Takže závěr, nelze zobecnit zda např. ´náklady spojené s dopravou dětí´ lze započíst do výživného…, opravdu bude záležet jak soudce pochopí váš zájem se s dětmi stýkat a kromě jiného i financovat jejich potřeby.