výživné na děti

Ahoj mám dceru 20 let je údajně vyučená psal jsem na soud na žalobu na zrušení výživného zatím se mi nedostalo odpověďi co stím platit dál?
Pak mám syna 18 let je v prvním ročníku v učení dvakrát nechal vypadá to že si udělal s výživného živnost do školy chodí jen málo kdy ted už se na něho nemůžu zeptat je plnoletý nedal souhlas ve škole co dělat? posílat matce jak stanovil soud když byly nezlet.nevím nebo přímo dětem?

Nejlepší odpověď
standa

Předně:

  • pokud se jedná o výživné pro dospělé děti, tak přísluší jim, nikoli matce, a to i tehdy pokud spolu žijí ve společné domácnosti
  • dohodněte se se svými dětmi, aby vám sdělili čísla bankovních účtů, na které jim budete posílat DOHODNUTÉ výživné

Pokud se jedná o výši výživného případně o základní otázku, zda má dítě na výživné nárok, tak doporučuji tento postup:

1. pokuste se s dětmi dohodnout, pokud již některé z dětí pracuje, pak mu výživné nepřísluší…, pokud zatím nepracuje, ale zároveň si řádně neplní své studijní povinnosti, tak se jej pokuste motivovat, že po určitou ohraničenou dobu ´platit´ budete, ale dejte si podmínky (řádná škola ap.)

  • dohodu s dětmi uzavřete písemně

2. pokud se s dětmi nedohodnete, tak v případě dcery učiňte:

  1. napište ji dopis, ve kterém, ji vyzvěte, aby vám sdělila okolnosti svého zaměstnání s tím, že ji uložte přiměřený termín do kterého jste ochoten platit výživné s tím, že o osudu dalšího placení výživného rozhodne soud, ale na základě jejího opodstatněného návrhu.
  2. v navrženém termínu ji přestaňte platit výživné
  3. počkejte si na její případnou ´žalobu´, kde se ona bude domáhat placení výživného s tím, že ona bude muset prokazovat svůj nárok…

V případě syna napište soudu návrh na úpravu výše výživného s tím, že do návrhu uveďte (nejlépe doložitelné) skutečnosti zanedbávání školní docházky…

malinak812

No, předně bych se v takovéto situaci asi obrátil spíš na nějakého zkušeného právníka. S výživným to je totiž často velmi složité a v některých případech to prostě jinak, než přes právníka řešit nejde. Jestli můžu doporučit, tak když jsem řešil problém s výživným já, tak mi hodně pomohl tento právník – https://www.ci­kr.cz/ To je opravdu expert na slovo vzatý. :)