katkat

Výživné možnosti

Již čtyři roky nežiji s manželem ve spol. domácnosti. Máme syna- 9let.Se synem se nestýká, jen zřídkakdy.Prý za to mohu já, že mu ho nedovezu.Neudržuje se synem ani telefonický kontakt. Na syna za celou dobu nezaplatil ani korunu (resp. 3×družinu)vše ostatní platím já.Rozvedeni nejsme.Finanční úřad prověřuje a doměřuje.Mám nějakou možnost, aby na mě při rozvodu nepadla polovina dluhu????Případ­ně,jak se chránit před exekucí?Existuje nějaká možnost, když nejsme rozvedeni?
Doplňuji:
Manžel je OSVČ,fyzická osoba. kontrola dokladů za roky,kdy jsme žili spolu. Já jsem ve firmě nefigurovala nijak,jen manželka.

Nejlepší odpověď
standa

1. Výživné

  • nemusíte být rozvedení a přesto musí oba rodiče plnit vyživovací povinnost

§86/1 zákona o rodině
Nežijí-li rodiče nezletilého dítěte spolu, upraví soud rozsah jejich vyživovací povinnosti nebo schválí jejich dohodu o výši výživného (§50).

§85/2
Oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů.

§85/3
Při určení rozsahu jejich vyživovací povinnosti přihlíží se k tomu, který z rodičů a v jaké míře o dítě osobně pečuje. Žijí-li rodiče spolu, přihlédne se i k péči rodičů o společnou domácnost.

Takže nečekejte a soudu zašlete jednoduchý návrh (žádost) o stanovení vyživovacích povinnosti manžela…, bude muset doplatit zpětně za 3 roky !!!

2. Nevím co myslíte tím „Finanční úřad prověřuje a doměřuje“

  • ale pokud bude mít manžel nepodnikatelský problém, který vyvrcholí až exekucí, tak počítejte s tím, že exekutor může sáhnout na váš společný majetek