výživné i z diet?

dobrý den může mi soud započítat třetinu z diet ze zahraničí k čistému příjmu pro výpočet výživného?
plat mám 13000kč čistého+ diety cca 16000kč a soud mi určil měsíčně 4000kč na 2,5 letého syna
myslel jsem že diety nejsou určeny jako výplata když s nimi žádná banka nepočítá?

Nejlepší odpověď
kropitko

Napíši Vám to jednoduše,dítě má právo podílet se na životní úrovni rodičů. Takže je vlastně úplně jedno,kde ty peníze berete.

Další odpovědi
standa

Protože neexistuje žádný přesný VZOREC na stanovení výživného, tak je klidně možné, že soudce ve vašem případě použil (kromě standardních neoficiálních tabulek s čistým příjmem a počtem a věkem vyživovaných osob) i SELSKÝ ROZUM a k vaším čistým příjmům (=mzdě) připočetl i náhrady z prac.cest.

Takže možné to je.

Samozřejmě, že vý máte právo se bránit (odvolat se) a poukazovat, že zmiňované „diety“ 100% spotřebujete při plnění svých prac.povinností… ale musíte soudu předložit smysluplné důkazy.

Bez znalosti celého „spisu“ nelze vůbec odhadnout zda 4.000 Kč na 2,5 leté dítko je přiměřené či nikoli.

(osobně si myslím, jen v kontextu těch uvedených čísel, že ta částka je spíše na horní hranici)

standa

To kropítko:

K první větě ve vaší odpovědi nelze nic namítnout, ale s obsahem vaší druhé věty, která zní „Takže je vlastně úplně jedno,kde ty peníze berete“, si dovolím polemizovat 🙂

  • stejně jako soud nepřihlíží k případným dalším finančním závazkům povinného (splácení půjček, hypotéky…, velké náklady na dům ap.), tak nelze přihlížet zjednodušeně k různým druhům jeho příjmů, které mohou být z různých zdrojů:
  1. mzda
  2. náhrady související s výkonem povolání

(cestovné,stravné, náklady za ubytování,kapesné, ošatné, atd.)

  1. dědictví, výhra v loterii, dary
  2. a jiné peněžní či nepeněžní příjmy

Nelze vše zjednodušeně zahrnout do formule „životní úroveň“ a právo dítětě podílet se na životní úrovni…, protože při této logice bychom mohli uplatňovat stejný princip i v opačných případech, kdy životní úroveň povinného rodiče, je nepoměrně nižší než rodiče, kterému bylo dítě svěřeno do výchovy, a to bychom v zájmu dítěte určitě nechtěli, že?

Atd. 🙂

kropitko

já mám právě ale zkušenost s tím,že soud přihlíží k tomu,že já jsem prodala dům,ale už se nezabývá tím,že jsem z částky co jsem za dům obdržela uspokojila věřitele. Na druhou stranu otec je dle soudu chudák,který musí platit leasing na motocykl Harley cca 3500,takže mu už nezbývá dost peněz na živobytí. apod…ono je tam víc nesrovnalostí,občas jen koukám jak vyvoraná myš,co všechno soud zajímá…to by bylo na knihu. No za pár dní máme další soud,bývalý pokud možno nechce platit žádné alimenty,pořád tvrdí(spolu s přítelkyní),že já mám dost peněz,tak na co by platil on,,,nevím kde vzal to,že mám dost peněz,když mám akorát mateřskou a manžel byl doposud bez práce.