včelař1

Vyvložkováním komína kvůli bezpečnosti prý musím trámy posunout 5cm od komína,90 let komín bezpečně fungoval bez vložky

Doplňuji:
Komín byl vyvložkován,přesto prý mám trámy posunout.

Nejlepší odpověď
Pájo

http://books.go­ogle.cz/books?hl=cs&id=e­7MBc-SQ1FIC&dq=kom­%C3%ADnov%C3%A1+v%­C3%BDm%C4%9Bna&q=al­k%C3%B3ny#v=o­nepage&q=balk%C3%B3ny&f=­false

Dřevěné trámové stropy, střešní trámy ze dřeva a podobné stavební díly z hořlavých materiálů, které sousedí s komínem, musí mít OPRAVDU od vnějšího pláště komína vzdálenost minimálně 5 cm (ČSN 73 1702 " Navrhování, výpočet a posuzování dřevěných stavebních konstrukcí – Obecná pravidla a pravidla pro pozemní stavby").

Více i v odpovědi annas:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/musi-byt-novy-komin-na-pude-omitnuty-je-na-to-nejaka-norma-vyhlaska-kde
Doplňuji:
Ano, musíte trámy v bezprostřední blízkosti komína posunout… není to zase tak velký zákrok.
Vezměte si tam na poradu tesaře, ten Vám řekne, jak by to šlo (a za kolik) udělat. Myslím, že by stačilo udělat novou „komínovou výměnu“ ve střeše – rám kolem komína kolem dokola (s vůlí těch 5–8 cm) z trámů a zakomponovat ho do původního krovu. Berte to tak…kolem komína máte asi na dotyk dva trámy od hřebene na pozednici… pokud propojíte a svážete ty další dva sousední horizontálním trámem „nad“ komínem a dalším horizontálním trámem „pod“ komínem (u šikmé střechy), můžete ty v těsné blízkosti přerušit a vyříznout.
Ale jeden obrázek je víc, než spousta slov:
http://www.na­dapenny.com/vi­ewer.php?id=t201­1335nadap121706350­120232.jpg

Další odpovědi
venkovan

Takto na dálku se špatně radí. Ale 90 let starý komín bych vyvložkoval a co nejrychleji. U komínu se šetřit nemá a kvalitní vyvložkování se vrátí v klidu, že se výrazně sníží nebezpečí požáru, že budou spaliny lépe odcházet. Tak starý komín již nemusí být v dobrém technickém stavu, ale zatím to nemusí být vidět.
Jestli rozumím, trám je v doteku s tělesem komína. Dost častá příčina požáru zejména ve starých domech. Možná, že rychlé řešení by byla nějaká nehořlavá izolace vložená mezi komína trám. Nicméně vložkoval bych hned jak bych na to ušetřil nějakou korunu.

Hlada

Je potřeba vědět, kolik stojí „posunutí trámů“.

RomanP

jo pantáti si umanuly tak to tamk musí být , já to nechal posunout o těch 5 cenťáků letos na dvouch komínech přišlo mě to na 10 tisíc a přitom barák stojí 300 roků a nikdo to nikomu nevadilo.

MA-SU-KA

Ad RomanP: cena 10tis. za 2 komíny není nejhorší (pokud Vám udělali i nové oplechováni)…mys­lím, že můžete být spokojený.

cukrar

Dejte detail komínu a z čeho a jak je vystavěn klidně se najde i jiné řešení…
nebo to nechte jak to je..co Vám hrozí?…
nic