KateT

Využili jsme dotazi Zelená úsporám před 5 lety a teď chceme přestavovat dům. Můžeme?

Před asi 5 lety jsme využili dotace Zelená úsporám na plastová okna a zateplení dvougeneračního rodinného domu.
Ve smlouvě (kterou bohužel nemám nyní k dispozici) je, že 15 let nesmíme do fasády zasáhnout, nebo něco v tomto smyslu.

Chceme k jedné straně domu přistavět zimní zahradu, současné okno venkovní stěny předělat na dvoukřídlé dveře a přistavět další dvoukřádlé dveře.

Máte někdo zkušenost s tím, jestli stavební úřad řeší, že jsme využili dotaci a přestavujeme, ačkoli v podstatě nemáme?

Jde mi o to, že nechceme dojít k situaci, že budeme muset vracet dotaci z důvodu nedodržení podmínek.

Samozřejmě chceme, aby zimní zahrada byla obytná a tepelně izolovala, nadále tedy chceme splňovat podmínky dotace, ale kdo a jak to ověří?

Jak tedy postupovat?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Jak postupovat? 1) Přečíst si smlouvu, k čemu jste se zavázali 2) V případě nejasností se dotázat SFRB jakožto poskytovatele dotace. Bohužel je nutné se připravit na to, že podmínky mohou být v detailech i poněkud nesmyslné a také, že „přes ně nejede vlak“. Stavební úřad vás zřejmě nenabonzuje (dotace není jeho byznys), ale pokud je někde nějaký závazek, tak určitě existují možnosti jeho kontroly.

Další odpovědi
carpediem

Ty podmínky dootace si dohledejte na iinternetu, dají se dohledat i podmínky starších programů.

Obecně platí, že zasáhnout můžete jen v souladu s dodržením podmínek. Tím, že do zateplení zasáhnete, utvoříte tepelný most a účelnost zateplení se sníží.

K zásahu si musíte nechat vyhotovit projekt od toho, coo má oprávnění k zelené, i rekonstrukci musí provést firma s oprávněním k zelené, nesmíte to udělat svépomocí.

Ve finále nesmíte zvýšit tepelný únik.

kdykoliv v těch 15 let vám můůže přijít konntrola od poskytovatele dotace a ta kontroluje podmínky dotace, vše si od nich před zaháením nechejte písemně schválit.