Vyúčtování tepla v obecním bytě

bydlíme v obecním domě – 2 bytové jednotky+obecní úřad, tělocvična, zasedací místnost,archiv­.Všechny místnosti včetně bytů jsou opatřeny dig.měřiči tepla.Při vyúčtování tepla za uplynulý rok odborná firma vypočítala spotřebu dle měřičů a vyčíslila každému bytu přeplatky. Obec si od přeplatků odečetla odměnu za topiče a to tak, že ji rozdělila na tři rovné díly bez ohledu na metry m2.Je tento postup správný?
Domnívám se,že rozúčtování by mělo být přiměřené k ploše užívání nebo v procentech k spotřebovanému teplu.Každý byt tvoří 1/4 domu a 1/2 obec.Také nám byla připočtena odměna topiče za rok 2008 / 10–12 měsíc / protože mu prý dali odměnu až v lednu 2009.
Topič nemá pracovní smlouvu, ale odměnu za topení dostává jako odměnu ke své pracovní smlouvě/ dělník pro čištění obce/.Je také tento postup správný?Myslím, že by měl mít samostatnou smlouvu na topení,když ji obec rozúčtovává.

Odpovědi
standa

POSTUP SPRÁVNÝ NENÍ !

A pochybuji, že tento zmiňovaný postup (rozúčtování nákladů na topiče) máte uveden v nájemní smlouvě.

Odměna na topiče, jakož i případné jakékoli jiné náklady, které vynakládá majitel (obec) na správu (provoz) domu, musí být zahrnuty do jedné částky „nájemného“… a NEBO musí být v nájemní smlouvě dohodnuto, že majitel bude některé přesně vymezené náklady (související s provozem domu, resp. s užíváním bytu) přesně stanoveným způsobem přeúčtovávat. A klidně lze dohodnout (ale předem!) i v otázce zmiňovaný způsob přepočtu nákladů na odměny topiče…, je to věc dohody.

DOPORUČUJI:

  1. nedráždit hada 🙂 a požadované peníze zaplatit
  2. vyvolat jednání a DOHODNOUT se, za jakých ´spravedlivých´ podmínek by takovéto náklady (které budou přesně známy) měly být přeúčtovávány do budoucna…

Co se týká druhé části otázky (prac.smlouva topiče), tak to neřešte, to není váš problém 🙂
Btw. klidně se může zaměstnavatel a zaměstnanec dohodnout (i ústně), že v pracovní smlouvě uvedený rozsah práce je rozšířen o povinnosti topiče včetně dohody o vyplácení mzdy za tuto práci zmiňovanou formou ´odměny´.

Úplně jiné téma je, zda topič má příslušnou kvalifikaci a potřebné periodické zkoušky pro obsluhu vytápěcího systému…, ale opět tvrdím, že to není váš problém, max. se můžete ptát a případně doporučovat 🙂