Vyúčtování služeb v nájemním bytě

Dne 22,12.2009 mi přišlo vyúčtová za služby za rok 2007 a 2008. Bydlím u majitele a on má správcovskou firmu, která započítává nově za komíny, tuto službu nám neúčtovali. Máme el. topení komíny nepoužíváme.Dále každý rok účtuje drobné opravy v domě.Již jsem několikrát slyšela v televizi, že na to nemá právo.Částka dělá cca 10.000 Kč.Dále účtují vodné a stočné tak, že jejich cena za m3 převyšuje cca o ll,Kč sazbu vyhlášenou Vodárnami.Dohoda s nimi není. Moc Vám děkuji

Nejlepší odpověď
standa

Je dost složité bez znalosti interních dohod a souvisejících dokumentů (nájemní smlouva, stanovy, organizační řád,ap.) poradit v takto konkrétním případě…

Ale pokusím se vaše dotazy zobecnit a dát radu, která však ve finále nemusí být ve vašem konkrétním případě uplatnitelná, protože existuje jiná mně neznámá ´dohoda´nebo TO narazí na totální odpor majitele bytu, který se může začít ´ohánět´ výrazy „když se vám to nelíbí, tak jděte…“ nebo „můžete se soudit“ ap.

  1. náklady na vodné a stočné musí být přeúčtovávány tak, aby z ´vyúčtování bylo prokazatelné jaké je cena této služby fakturovaná dodavatelem (vodárny). Pokud majitel domu účtuje cenu vyšší (což obecně není zakázané), tak ale musí jednoznačně prokázat z jakých důvodů *) tyto vyšší náklady účtuje.
  2. S tím přeúčtování ´drobných´ oprav (nejpíš ve spoplečných prostorách domu) je to složité, protože obecně na to majitel nárok má, ale zpravidla se to děje jinak, a to, že tyto drobné opravy jsou financovány z jakéhosi fondu oprav, do které příspíváte určitou částkou v rámci svého nájmu. Co je nezpochybnitelné, že vám majitel musí předložit ´vyúčtování´ těchto oprav tzv. „do poslední koruny“
  3. Co se týká těch ´komínů´ tak i zde by se dalo paradoxně říci, že majitel nepostupuje protiprávně, protože fakt, že komíny NECHCETE (ale teoreticky můžete) používat, není důvodem, aby se na ´váš´ byt nevztahovala společná povinnost uhradit náklady spojené s údržbou komínů.

To máte stejné, jako kdybyste argumentoval, že nebudete platit za výtah protože bydlíte ´jen´ v 1.patře a Vy chodíte pěšky. Ale jezdit výtahem vám nikdo zakázat nemůže.

V tomto případě bych se pokusil dospět k nějakému kompromisu, který bude vycházet z toho, že PROKAZATELNĚ nemůžete (nebudete) komín používat, takže jste připraven zaplatit nějakou poměrnou symbolickou část, ale budoucí náklady už nikoli.

Je to hodně složité a mnohdy takovéto případy rozsoudí až soud, ale to jsou pak totálně destruované vztahy majitel a nájemník.

*) např. proto, že s vyúčtováním těchto nákladů a rozpisem na jednotlivé nájemníky jsou zvýšené náklady…, ale pak by majitel musel prokázat, že za tyto administrativní služby si neúčtuje v jiné složce ´nájmu´ žádnou částku. Praxe je jiná, a to že se přeúčtovává cena od dodavatele a zmiňovaná ´režie´ spojená s administrativou je účtovaná v jiné složce nájmu.