řidič

vyůčtování plynu

Mám dotaz.Jsem odběratel plynu,plyn odebírám od rwe,a jsem znepokojen vyůčtováním plynu přišel mi nedoplatek 27tis,přesto že jsem měl cca stejnou spotřebu jako loni kde jsem měl nedoplatek 4 tis.Je možné že by se takto razantně plyn zdražil???ale to mě netrápí nejvíc,nemůžu totiž pochopit jak je možné že moje zálohy které platim měsíčně společnosti rwe,tak z každé té zálohy mi berou dph,a to co tam zbyde je použito k zaplacení,takže moje vlastně zdaněné peníze jsou znovu zdaněny touto společností,ještě pořád se to zdá divné pouze mě?????????zajímá mě jestli mají právo takto jednat.děkuji za odpověd
Doplňuji:
takže podle odpovědí,se zdá jemon mě že moje zdaněnné peníze zaměstnavatelem posílám někam, kde nezaplatim jen odebraný plyn kde ke kažké jednotce odebraného plynu je započítono dph ale ještě z každé zálohy platim dph ,trochu se v tom strácim ,ale logické se mi to nezdá,co takhle,odeberu plyn za 30tis a zaplatim 30tis,to je asi nesmysl co?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Není pravda co píšete. Koukněte se do toho vyúčtování znovu.
Cena plynu je 10Kč (to jsou jen příklady)+DPH 20%, celkem tedy 12,–Kč. Vy platíte zálohu 1200Kč to je 1000+200DPH.
Oni vám dají celkovou spotřebu že máte platit za plyn 10.000Kč+2.000DPH, celkem tedy 12.000,– od toho odečtou zálohy ve výši 12×1200Kč což je celkem 14.400Kč. Máte tedy přeplatek 2.400Kč. Nepočítají vám zálohu že platíte bez DPH.
A co se týče možné chyby ve vyúčtování, tak to je možné, podejte si reklamaci na vyúčtování a oni to prověří. Jinak cena plynu se odvíjí podle spotřeby, na stránkách rwe najdete ceník i starší. cena se pohybuje kolem 13,–Kč za kubík (m3), tedy 1,28Kč za KWh v které účtují. Přepočet se provádí přibližně m3×10,105=KWh. A měsíční plat je okolo 200Kč.
Jinak není nesmysl jak píšete, že pokud odeberete za 30tisíc, tak zaplatíte skutečně 30tisíc.
Pozor však na to, v čem počítáte spotřebu a v čem zálohu. buď počítáte vše s dph nebo vše bez dph.

Další odpovědi
glorie

jestli chcete nejlevnější dodavatele plynu a el. tak vám mohu doporučit centropol energy. Odebírám od nich také a garantují nejlevnější ceny na trhu.

mosoj

Je s podivem, že jste si teprve nyní všiml, že na každém zboží je nějaká daň. Každé zboží které kupujete je zatíženo DPH, nejenom plyn a co teprve cena benzinu , cigaret, alkoholu tam je DPH a ještě spotřební daň. To Vám nevadí ?

Jediná nesrovnalost ja na Vašem nedoplatku.
Plyn v loňském roce v průměru nezdražoval.
Zdražení bylo až od ledna 2010.
Takže buď byla chyba ve vyúčtování, odečtu nebo jste platil nižší zálohy a nám matete jenom hlavu.

Jambalaya

Ano, nejspíš je to divné pouze Vám. Společnost RWE jako právnická osoba která vede účetnictví, má povinnost dle zákona o DPH v okamžiku přijetí platby, tedy vámi zaplacené zálohy, odvést z poukázané částky DPH. Zaplatíte-li např. zálohu Kč 1.200,–-, RWE musí poslat Kč 200,–- státu. Těch 200 Kč platíte vy, jako konečný spotřebitel, RWE je pouze prostředníkem mezi státem a Vámi. Tedy neplatíte RWE nýbrž státu a proto se vám zdá, že se zúčtovávají pouze částky bez daně. V zásadě je to tak jak píšete, ale nic s tím nenaděláte 🙂
Být Vámi, pak bych se o DPH vůbec nezajímala a počítala bych pouze celkové částky
Doplňuji:
A kde myslíte, že by stát bral peníze na transferové platby? Máme několik druhů daní, daň z příjmů, spotřební daň, dědickou, darovací ale hlavně máme DPH a to je ta nejzákeřnější a největší.
Když zaplatíte 30000, ziskem RWE je 25000. A 5000 dos­tane stát. DPH je úplně na všem, většinou 20%. Na jídlo a zdravotnické potřeby je zatím 10%, ale bývalo 5%.
Tedy systém přerozdělování. Čím budete více vydělávat, tím budete nakupovat více věcí a tím také budete odvádět státu více DPH, to je základní princip. A stát potom může nacpat více peněz cikánům a jim podobným existencím. A když bude u moci ČSSD a KSČM budou daně ještě vyšší, neboť jejich principem rovnosti je brát a házet do kanálu. Tak je to 🙂

cukrar

to ale nemůžeme posoudit na dálku, koukněte na množství plynu. Máte stejnou spotřebu?
Asi nemáte, páč o tolik plyn nešel nahoru. Buď více spotřebováváte, nebo závada.

Dominno

nedávno jsem přešel kvůli vysookým cenám za plyn k Armexu, což byl pro mě výhodnější dodavatel z hlediska financí a s plynem po všem stránkách spokojenost