Kelt

Vytváří hudba stejné emoce pro všechny?

Co myslíte, kdybych přehrával známé hudební skladby , které vzbuzují pocity hrdosti, pýchy , slávy, svatební pochody a podobné melodie neevropským posluchačům, vzbudím u nich stejné pocity, jak zamýšlel autor? Předpokládám, že uvedené ukázky nikdy neslyšeli.

Nejlepší odpověď
MK44

Slyšel jsi někdy čínskou operu? Číňani ji vydrží soustředěně sledovat celé
hodiny. Nebudu daleko od pravdy, když si typnu, že my dva bychom odpadli do 15 minut.

Netřeba však chodit tak daleko. Jsou podivíni, kteří radostně poskakují při dechovce celý večer, a jiní podivíni, kteří si při ní zoufale zacpávají uši. V šedesátých letech jsme byli okouzleni Beatles, zatímco děda řval, že takové plytkosti nějakých mániček se prostě poslouchat nebudou! Když spustí metalová skupina, naplní své fanoušky pocitem nadšení a síly. Ti, kdo fanoušky nejsou, zoufale prchají, křižují se a nejsou si jisti, co že autor hudby zamýšlel ani zda se vůbec zamýšlel.

Myslím, že s každým druhem hudby se člověk musí seznámit a pokusit se do ní proniknout. Záleží na jeho temperamentu a otevřenosti. V případě jednoduchého motivu na píšťalu se nějakého porozumění autoru i přes kulturní odlišnost dá za chvíli dosáhnout. Bude-li však autorem Wagner nebo Rimskij-Korsakov (autory čínských oper neznám), chvíle se pravděpodobně značně protáhne.

Další odpovědi
Drap

Každá hudba může v odlišných jedincích vzbuzovat trochu odlišné emoce.