mosoj

Vytéká voda z vany rychleji když v ní sedím nebo ležím ?

Doplňuji:
Ano, souvisí to s větším hydrostatickým tlakem vody, ale ten je větší když si do vany lehnete ( voda stoupne výše, zvýší se hydrostatiský tlak a voda bude vytékat rychleji, bez ohledu na vše ostatní).
Nicméně oceňuji účast všech zůčastněných.

Nejlepší odpověď
anonym

Nerad to píši, ale zatím jsou všechny odpovědi chybné, včetně pasivně přitakávajících.
Ad honza – otázka předpokládá konstantní odtokový průměr;
ad mirek – úvaha o sloupci se jeví logická, její zavěr je však právě opačný.
Do větší výšky se hladina směrem k okraji vany vytlačí vleže, kdy ji vytlačuje větší objem i horní polovinou těla, nejen do pasu.
Je příznačné, jak se všichni nechají zblbnout racionálně se tvářící odpovědí, každý přece máte vlastní rozum, tak jej používejte!
Doplňuji:
Ad led, text otázky uvádí možnost vsedě i vleže (tedy běžné poměry při koupání), nikdo si přece nenapustí vanu plnou, aby se pak do ní nevešel. To už můžeš rovnou spekulovat jak by to bylo třeba, když je voda po dně – pochopitelně, pak na to poloha těla nemá téměř pražádný vliv.

Další odpovědi
mirekmirek34

Samozřejmně.Tím ,že v ní sedíte zvýšíte vodní sloupec a tím i tlak vody.

honza19hk

to na to nemá žádný vliv. to závisí na průměru kanálu,čím větší bude odtokový kanálek tím rychleji to odteče.To platí u každé nádoby,a stejně tak u dešťové kanalizace.

Michal Kole

Co vanu nenapouštět a použít sprchu. Je ho hygieničtější i ekologičtější a i levnější.

Damiana

Pokud nesedíš na odtokovém kanálku nebo tam nemáš zapíchnutou patu 🙂, tak se přikláním k názoru od Mirekmirek34.

Mapel

Tak jak píše mirekmirek34.

led

Ak máte napustenú vodu po okraj vane, je úplne jedno, či si do nej sadnete alebo ľahnete. Vytlačená voda veľmi rýchlo opustí priestor vane a preleje sa na podlahu.
Dr.Axl, nemáš úplne pravdu ani pri nižšej hladine vody, rýchlosť odtekanie vody je priamo závislá na priepustnosti odtoku.
Pravdu má honza19hk.
To preliatie vody píšem ako paródiu na uverejnené príspevky, ktorá sa mi žiaľ stala, keď som neskoro zavrela kohútiky. Prirodzene som najprv musela najprv vypustiť trochu vody a až potom použiť vaňu :D

anonym

ad led, při vší úctě a respektu toho, že jsi ženská, proboha můžeš mi vysvětlit v čem, že to má ten honza19hk pravdu na tuto konkrétní otázku?
Asi jsi přehlédla mou poznámku o tom, že by každý měl používat svůj vlastní rozum a nepapouškovat cizí bludy.
Takže polopatě – propustnost odpadu je dána jeho průměrem.

  1. U vany je dán ČSN (2´palce, čili dvoucoulový, stejně jako dřez, umyvadlo pak má 1´3/4" palce)
  2. Jaký vliv na průměr odpadu by tedy asi mohlo mít to, jestli koupající sedí nebo leží? – Jasně, že žádný!

Kromě toho mosoj přece jasně uvedl, že rozhodující je hydrostatický tlak a to bez ohledu na vše ostatní. Zkus si to ještě jednou v klidu přečíst a neukvapovat se v povrchních závěrech!!
Označil moji odpověď jako jedinou správnou a pokud bych tam měl jakoukoliv nepřesnost, to si piš, že by mi to šmahem vyčetl.